- 16.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi u plusu deseti dan zaredom, promet uvećan
- 16.07.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - lipanj...
- 16.07.2025 Cijene nafte pale na 68 dolara, stišan strah za opskrbu rusk...
- 16.07.2025 Agro-Tovarnik postaje dio Žito grupe
- 16.07.2025 Odluka o povlačenju dionica s burze rezultat dugoročne strat...
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 16.07.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 14.07.2025. - OTP Invest
- 10.07.2025 Zlato – dobra prilika za kupovinu?
- 07.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 07.07.2025. - OTP Invest
- 15.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: U većini mirovinski fondovi s pozitivnim rezultatom
- 14.07.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 08.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 04.07.2025 Još jedno snažno polugodište za fondove OTP Investa – budite dio uspješne investicijske priče
- 04.07.2025 Mirovinski fondovi - Svi Mirexi u plusu
- 18.07.2025 Hrvatskoj hitno trebaju nove punionice za električna vozila
- 18.07.2025 ZSE INTRADAY: Crobexi blago porasli, promet dionicama Končara povećan
- 18.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze blago porasle drugi dan zaredom
- 18.07.2025 ZSE OTVARANJE: Crobexi na putu dobitaka drugi tjedan zaredom
- 18.07.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Burze i dolar na putu tjednih dobitaka
- 17.07.2025 Skok prihoda easyJeta u proljetnom tromjesečju
- 17.07.2025 Skok dobiti tajvanskog proizvođača čipova u drugom tromjesečju
- 10.07.2025 Tajvanski proizvođač čipova sa znatno većim prihodom i u prvoj polovini 2025.
- 05.06.2025 Tokić grupa povećala dobit za 14 posto, na devet milijuna eura
- 04.06.2025 Glavna skupština Pevexa: Lanjska dobit se zadržava
- 18.07.2025 Financijska imovina kućanstava premašila 107 milijardi eura
- 18.07.2025 Poduzetnici Zagrebačke županije s 441,3 milijuna eura neto dobiti
- 17.07.2025 Eni s američkim Ventureom sklopio 20-godišnji ugovor o opskrbi LNG-om
- 17.07.2025 SAD glavni kupac automobilske industrije u EU
- 17.07.2025 I drugi imaju more, sunce, hotele - trebamo razumnu cjenovnu politiku
EKONOMIJAObjavljeno: 14.06.2012
Vodič za laike: Sve što trebate znati o europskoj dužničkoj krizi
Podijeli sadržaj: | ||||
Kako se eurozona našla u krizi?
Ovo je prvo pitanje na koje Business Insider pokušava dati odgovor. Još od priklanjanja euru 1999. godine, grčka i portugalska vlada trošile su puno novca. To nije bio problem dok su vremena bila dobra - banke i ostali kreditori bili su spremni posuđivati im jeftino novac pa su s vremenom njihovi javni sektori postali napuhani. Međutim, kada je došlo do udara financijske krize, vlade su se našle u problemima. Razine dugova u Portugalu, Italiji i Grčkoj postale su neodržive, a porezi više nisu bili dovoljni za plaćanje računa. Grčka, Portugal i Irska i dalje se bore s nastojanjem da vrate javni sektor pod kontrolu, i to nakon što su dobili milijarde eura kao cjepivo protiv bankrota. Te milijarde stigle su od Europske komisije (EK), Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Europske središnje banke (ECB).
U svrhu spašavanja zemalja od bankrota osnovan je Europski fond za financijsku stabilnost (EFSF). Ove su vlade trebale novac tog fonda jer im je postalo preskupo posuđivati novac na otvorenim tržištima. Prva runda posuđivanja ovog novca pomogla je njihovim bankama i plaćeni su računi. ECB je počela kupovati grčke, potrugalske i irske državne obveznice na sekundarnom tržištu kako bi održala troškove posuđivanja niskima. Međutim, Grčka je trebala još više novca kako bi spriječila ekonomski kolaps.Vođe EU složile su se u srpnju 2011. godine da je "selektivni bankrot" jedina opcija za Grčku. Pod tim okolnostima, eurozona je garantirala otplatu grčkih dugova a vođe grčkog privatnog sektora pristale su na mali gubitak na njihovim ulaganjima u obveznice. Srpanjski dogovor proširio je EFSF na 440 milijardi eura te je dopušteno Europskoj središnoj banci da kupuje španjolske i talijanske državne obveznice.
Pritisci na europske banke počeli su eskalirati i svi su počeli nailaziti na poteškoće u pristupu financijama. U vrijeme kada je 17 zemalja članica eurozone odobrilo grčki plan i dogovoreno je pojačano financiranje EFSF-a, pritisci na europske banke dramatično su se povećali. Prijetila im je insolventnost zbog zabrinutosti da banke neće biti sposobne osigurati dovoljno novca za financiranje svojih aktivnosti.
Krajem prošle godine, problemi koji su nastali s malim gospodarstvima kao što su Grčka, Irska i Portugal, počeli su ugrožavati cijeli europski bankarski sustav te su prijetili uzrokovanjem još jedne globalne recesije. Investitori koji su ranije odmahivali rukom na prvotni utjecaj ovih problema, sada su ostali zatečeni opsegom krize. Državne obveznice PIIGS zemalja (Portugal, Irska, Italija, Grčka i Španjolska), koje su prije nekoliko godina bilo visoko rangirane, izgubile su visoki rejting, zbog čega su se banke suočile s gubicima što je konačno osakatilo njihovu sposobnost kreditiranja. Investitrori zabrinuti zbog posljedica grčkog bankrota i drugih ekonomskih problema odlučili su da ne žele više ulagati novac, što je uzrokavalo krizu likvidnosti.
Na taj se način stvarao začarani krug pa su uvjeti financiranja postajali sve više zategnuti. To je nanijelo štetu gospodarskom rastu, ne samo na periferiji eurozone nego i u zemljama kao što su Francuska i Njemačka, koje su zadržale svoju potrošnju pod kontrolom. Premda su te zemlje djelomično krive što su dopustile PIIGS zemljama da slobodno troše tokom dobrog razdoblja, sada su ljute. Ne žele tiskati više novca kako bi omogućile PIIGS-u da se izvuče jer bi to umanjilo vrijednost njihove imovine.
ECB poduzima akcije
Nakon što je Talijan Mario Draghi zamijenio staloženog Francuza Jean-Claude Tricheta na čelu Europske središnje banke, investitori su se počeli nadati da će možda banke dobiti proaktivniju ulogu u rješavanju krize. Njihove su nade - iako se to možda ne može zahvaliti Draghijevom utjecaju - uskoro bile opravdane. Banke su uskoro poduzele određene akcije kako bi ohrabrile slobodniju razmjenu novca u bankarskom sektoru. Krajem studenog 2011. godine, ECB je postigla dogovor sa središnjim bankama SAD-a, Engleske, Japana i Švicarske, kojim se komercijalnim bankama olakšava pristup dolarima. Što je još važnije, za nekoliko tjedana uslijedile su akcije dodavanja likvidnosti bankarskom sustavu, pomoću dvogodišnjih i trogodišnjih operacija refinanciranja koje su bankama pružile dvije prilike za pristupanje neograničenim količinama novca bez plaćanja velikih kamata ili većeg izdvajanja kolaterala. Dodatni novac u sustavu nije trajno zadovoljio investitore i njihov strah, stoga se zabrinutost oko solventnosti i održivosti europskih banaka zadržala. Te je strahove pojačala briga oko Grčke.
Grčka u Velikoj depresiji
Višegodišnja kriza u Grčkoj oslabila je grčko gospodarstvo te je više od 20 posto populacije (i polovica mladih ljudi) ostalo bez posla. Grčka vlada bila je prisiljena na donošenje programa štednje, rezanje mirovina, plaća i radnika kako bi uskladila program reforme sa zahtjevima međunarodnih vođa: ECB, EU i MMF. Grčku su uskoro zahvatile i političke promjene a kratkoročne posljedice programa štednje bile su velike.
Rasprava o gospodarskom rastu i politici štednje postaje sve intenzivnija
Tipično razmišljanje o načinu rješavanja krize neodrživih i propalih gospodarstava kao što su grčko i portugalsko (dijelom i irsko gospodarstvo) podrazumijevalo je nametanje oštrih mjera usmjernih na smanjivanje veličine vlade i stvaranje konkurentnije poslovne politike. Međutim, to je podrazumijevalo i oštre rezove koji se protežu kroz cijelo gospodarstvo te je smanjenja potražnja smanjila prihode u cijeloj eurozoni. U prosincu su EU čelnici postigli fiskalni dogovor koji će biti dio novog Sporazuma EU. Njime se automastki nameću sankcije svakoj zemlji koja nije u skladu s novim ograničenjima koja se odnose na iznos novca koji vlada može potrošiti te na one zemlje koje
odbijaju smanjiti svoje javne dugove na oko 60 posto BDP-a.
Grci nisu jedini koji su stvarali otpor prema štednji. Kritičare aktualnih planova brine to što su ti planovi više usmjereni na to da Njemačka i drugi kreditori budu isplaćeni a manje su usmjereni na postizanje gospodarskog dugoročnog rasta. Budući da su Angela Merkel i Njemačka glavni zagovornici trenutnog položaja, sve ih više napadaju vođe i građani EU koji su izvan Njemačke. Protivljenje njemačkom vodstvu postalo je najočitije u posljednjem krugu francuskih predsjedničih izbora. Taj je glas okončao ne samo vodstvo konzervativca Nicholasa Sarkozyja nego i partnerstvo s Merkel. Novi francuski predsjednik François Hollande zagovarao je puno aktivniji odgovor na krizu te je kampanju zasnivao na traženju potpisivanja novog sporazuma koji bi uključivao komponentu progesivnog rasta.
Trenutačno stanje
Odnos između Merkel i Hollandea uzrokuje sve više tenzija. Hollande je dobio potporu Italije i Španjolske jer se zalaže za euroobveznice, što bi prisililo Njemačku da garantira za zaduženja manje kreditno sposobnih zemalja.
Grčka nije uspjela na izborima izabrati novo vodstvo, pa će se izbori ponoviti 17. lipnja. Upravo je to veliki dan za Europu. U međuvremenu, investitori su zabrinuti da će se povlačenje novca iz banaka eurozone pojačati. Sve više ekonomskih stručnjaka vjeruje da će Grčka izaći iz eurozone i napustiti euro valutu.
Banke ~ ECB ~ Euro ~ Gospodarstvo ~ Grčka ~ Irska ~ Javni sektor ~ Kredit ~ Kriza ~ Njemačka ~ Obveznice ~ Porezi ~ Rejting ~ Španjolska
Podijeli sadržaj: | ||||
- 16.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi u plusu deseti dan zaredom, promet uvećan
- 16.07.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - lipanj...
- 16.07.2025 Cijene nafte pale na 68 dolara, stišan strah za opskrbu rusk...
- 16.07.2025 Agro-Tovarnik postaje dio Žito grupe
- 16.07.2025 Odluka o povlačenju dionica s burze rezultat dugoročne strat...
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 16.07.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 14.07.2025. - OTP Invest
- 10.07.2025 Zlato – dobra prilika za kupovinu?
- 07.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 07.07.2025. - OTP Invest
- 15.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: U većini mirovinski fondovi s pozitivnim rezultatom
- 14.07.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 08.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 04.07.2025 Još jedno snažno polugodište za fondove OTP Investa – budite dio uspješne investicijske priče
- 04.07.2025 Mirovinski fondovi - Svi Mirexi u plusu
- 18.07.2025 Hrvatskoj hitno trebaju nove punionice za električna vozila
- 18.07.2025 ZSE INTRADAY: Crobexi blago porasli, promet dionicama Končara povećan
- 18.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze blago porasle drugi dan zaredom
- 18.07.2025 ZSE OTVARANJE: Crobexi na putu dobitaka drugi tjedan zaredom
- 18.07.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Burze i dolar na putu tjednih dobitaka
- 17.07.2025 Skok prihoda easyJeta u proljetnom tromjesečju
- 17.07.2025 Skok dobiti tajvanskog proizvođača čipova u drugom tromjesečju
- 10.07.2025 Tajvanski proizvođač čipova sa znatno većim prihodom i u prvoj polovini 2025.
- 05.06.2025 Tokić grupa povećala dobit za 14 posto, na devet milijuna eura
- 04.06.2025 Glavna skupština Pevexa: Lanjska dobit se zadržava
- 18.07.2025 Financijska imovina kućanstava premašila 107 milijardi eura
- 18.07.2025 Poduzetnici Zagrebačke županije s 441,3 milijuna eura neto dobiti
- 17.07.2025 Eni s američkim Ventureom sklopio 20-godišnji ugovor o opskrbi LNG-om
- 17.07.2025 SAD glavni kupac automobilske industrije u EU
- 17.07.2025 I drugi imaju more, sunce, hotele - trebamo razumnu cjenovnu politiku
- Izdavanje / kupnja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Zamjena udjela među fondovimaSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Otkup / prodaja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Pitajte nasObratite nam se ako trebate dodatne odgovore i objašnjenja. Investicijske savjete ne dajemo.
(na kraju Q2 - 2025)
- Dionički
- Mješoviti
- Obveznički
- Kratkoročni obv.
Fond | Prinos | Riz. | Portfelj | Prinosi | Kupi | ||
Capital Breeder | +25,00% | 3 | |||||
Global Kapital | +23,59% | 4 | |||||
InterCapital SEE Equity - klasa B | A | +22,32% | 3 |
Fondovi | Trajanje akcije | Info |
OTP Absolute - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.02.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP Absolute Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.04.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP indeksni Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela OTP Meridian 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
A1 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Društvo je donijelo odluku o nenaplaćivanju ulazne naknade do kraja 2025. godine.
A1 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon fondovi - ulazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda. Navedeno vrijedi do opoziva.
Eurizon HR Flexible 30 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR Conservative 10 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR International Multi Asset fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon HR Equity fond - izlazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Prilikom otkupa udjela izlazna naknada se umanjuje te za sva ulaganja do 12 mjeseci iznosi 1,00 posto umjesto prospektom propisanih 2,00 posto. Za ulaganja duža od 12 mjeseci izlazna naknada se ne naplaćuje, iznosi 0,00 posto. Navedeno vrijedi za ulagače koji pri kupnji udjela dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 19.07.2023. do opoziva.
Eurizon HR Equity fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima putem portala Hrportfolio ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 01.01.2022. do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Bond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Balanced Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital SEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Technology Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - trajni nalog | AKCIJA do opoziva | |
Društvo InterCapital Asset Management donijelo je odluku o ukidanju ulazne naknade za sva ulaganja putem trajnog naloga, koja se odnosi na sve fondove kojima upravlja ICAM. Sva ulaganja putem trajnog naloga zaprimljena putem portala Hrportfolio, započeta u razdoblju trajanja akcije oslobođena su ulazne naknade tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji
Svi InterCapital fondovi Usporedba fondova Kupnja udjela u fondu |
||
InterCapital Income Plus - ulazna naknada 0,50% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela putem portala Hrportfolio u InterCapital Income Plus fondu ulazna naknada je umanjena s 1,00 posto na 0,50 posto, do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Income Plus Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
ZBI fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 14.11.2022. do opoziva.
Prospekt i pravila ZB Invest Funds krovnog UCITS fonda ZB CEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB conservative 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Asia Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB euroaktiv Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2025 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2030 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2040 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2055 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Portfolio 70 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB global 50 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB trend Podaci o fondu Ključne informacije - KIID |
Indeks | Vrijeme | Vrijednost | Bod +/- | % | Graf |
CROBEX* | 18.07. 13:11 | 3696,35 | -6,41 |
-0,17 |
|
CROBEX10* | 18.07. 13:11 | 2321,40 | -4,70 |
-0,20 |
|
CROBEX10tr* | 18.07. 13:11 | 2672,01 | -5,33 |
-0,20 |
|
ADRIAprime* | 18.07. 13:10 | 2790,70 | -0,96 |
-0,03 |
|
CROBISTR* | 17.07. 16:31 | 184,3055 | 0,07 |
0,04 |
|
CROBIS* | 17.07. 16:31 | 99,272 | 0,02 |
0,02 |
Dionica | Zadnja | Promjena | Promet |
KOEI | 588,00 € |
-0,68% |
1.574.762,00 € |
7SLO | 46,40 € |
-0,04% |
328.528,68 € |
RIVP | 6,08 € |
-0,65% |
101.294,22 € |
SPAN | 63,60 € |
2,58% |
99.527,60 € |
PODR | 141,50 € |
0,71% |
99.118,50 € |
GRNL | 9,10 € |
-9,90% |
76.683,50 € |
KOTR2 | 975,00 € |
21,88% |
58.480,00 € |
KODT | 3.720,00 € |
-1,59% |
49.120,00 € |
HT | 41,70 € |
0,00% |
45.107,30 € |
LKRI | 18,00 € |
1,69% |
42.178,40 € |
Redovni dionički promet: | 2.649.898,84 € |
Redovni obveznički promet: | 27.848,10 € |
Sveukupni promet: | 2.677.746,94 € |