- 12.09.2024 Što nam tržišta govore i što se može očekivati - XCVI
- 12.09.2024 Prosječna zagrebačka plaća 1.509 eura
- 12.09.2024 EU tržišta OTVARANJE: Burze porasle uoči sjednice ECB-a
- 12.09.2024 Stellantis ulaže više od 400 milijuna dolara u proizvodnju u...
- 12.09.2024 Francuski regulator preporučio sniženje cijena struje za kuć...
- 18.07.2024 Volatilnost je uobičajena: Ne dopustite da vam pokvari planove
- 22.04.2024 Eurizon Asset Management Croatia dobitnik Top of the Funds nagrade za rezultate u 2023. godini
- 22.04.2024 Fond Eurizon HR Equity dobitnik Top of the Funds nagrade za rezultate u 2023. godini
- 18.12.2023 Kroz raznolikost do uspjeha
- 22.11.2023 Kako se određuje prinos na obveznice?
- 13.09.2024 Komentar tržišta - ZB Invest - kolovoz 2024.
- 12.09.2024 Što nam tržišta govore i što se može očekivati - XCVI
- 09.09.2024 Tjedni komentar tržišta na dan 09.09.2024. - OTP Invest
- 02.09.2024 Tjedni komentar tržišta na dan 02.09.2024. - OTP Invest
- 31.08.2024 Zlato nastavak ili najava zaokreta srednjeročnog trenda?
- 10.09.2024 MIROVINCI TJEDNO: Prevladali mirovinski fondovi s negativnim rezultatom
- 09.09.2024 TJEDNI PREGLED: Tjedan obilježili investicijski fondovi s padom vrijednosti udjela
- 06.09.2024 Mirovinski fondovi - Svi Mirexi u plusu
- 05.09.2024 Mirovinski fondovi - Većina Mirexa u minusu
- 03.09.2024 Mirovinski fondovi - Većina Mirexa u plusu
- 15.09.2024 TJEDNI PREGLED: Euro blago oslabio prema dolaru nakon smanjenja kamata ECB-a
- 15.09.2024 TJEDNI PREGLED: Svjetske burze snažno porasle, središnje banke smanjuju kamate
- 13.09.2024 ZSE TJEDNO: Crobexi zaključili različito, Podravka najlikvidnija
- 13.09.2024 Smanjena proizvodnja u Meksičkom zaljevu podigla cijene nafte prema 73 dolara
- 13.09.2024 ZSE DANAS: Crobexi posustali na kraju tjedna, dobitnik u plusu skoro sedam posto
- 11.09.2024 HT nastavlja ulaganja u mreže
- 11.09.2024 Unicredit kupio udio u Commerzbanku
- 30.08.2024 Neto prihod Gazproma u prvom polugodištu više nego utrostručen na 10,9 mld dolara
- 29.08.2024 Skok prihoda i dobiti Huaweija unatoč američkim sankcijama
- 28.08.2024 Prodaja Lega u prvom polugodištu porasla 13 posto
- 15.09.2024 S&P podigao rejting Hrvatske na ′A-′
- 13.09.2024 Američki proračunski deficit blizu 1,9 bilijuna dolara
- 13.09.2024 Ministarstvo poljoprivrede najavljuje izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu
- 13.09.2024 Zbog ′epske suše′ štete u poljoprivredi veće od 130 milijuna eura
- 13.09.2024 Europska industrijska proizvodnja pala u srpnju; u Hrvatskoj snažan oporavak
INTERCAPITAL ASSET MANAGEMENT D.O.O. Objavljeno: 22.11.2023
Kako se određuje prinos na obveznice?
Podijeli sadržaj: | ||||
Ovaj tekst neće biti posvećen dionicama nego obveznicama, to jest dužničkim vrijednosnim papirima u širem smislu riječi. Iako će mnogi individualni investitori zaobilaziti ovo tržište, vrijednost globalnog obvezničkog tržišta je i dalje nešto veća od globalne tržišne kapitalizacije dionica.
Kada ulagači razmatraju obveznice kao dio svojih investicijskih portfelja, jedan od ključnih faktora koji moraju razmotriti je odnos između kreditnog rejtinga izdavatelja obveznice i očekivanog prinosa. Ovaj odnos je temeljni koncept u svijetu obveznica i fiksne kamatne stope. Razmotrit ćemo kako se kreditni rejting odražava na prinos obveznica, kako se određuje "fer prinos", i što znači premija na rizik u kontekstu investiranja u obveznice.
Benchmark prinos
Prije nego što uđemo u složene pojedinosti, važno je razumjeti što je benchmark prinos. Benchmark prinos služi kao referentna točka koja se koristi za procjenu različitih vrsta investicija. U kontekstu obveznica, benchmark obično predstavljaju državne obveznice visoke kvalitete, poput američkih državnih obveznica (tzv. Treasuries) ili njemačkih državnih obveznica (tzv. Bund). Smatraju se "bezrizičnim" investicijama zbog visoke kreditne sposobnosti država koje stoje iza njih. Prinosi na ove obveznice služe kao osnova za utvrđivanje što bi bio "fer prinos" u toj valuti na druge, rizičnije obveznice.
Kreditni rejting
Kreditni rejting je ocjena koju izdavaču obveznice dodjeljuje rejting agencija poput Moody′s, S&P i sličnih. Rejting odražava vjerojatnost da će izdavač obveznice moći ispunjavati svoje financijske obveze, uključujući isplatu kamata i glavnice. Obveznice s visokim kreditnim rejtingom ("investment grade") smatraju se manje rizičnima, dok obveznice s niskim kreditnim rejtingom ("junk bonds" ili "high-yield bonds") nose veći rizik neisplate.
Slika 1. Kreditni rejting odabranih država članica Eurozone
Foto: InterCapital
Premija rizika
Premija rizika predstavlja dodatni prinos koji investitor zahtijeva za preuzimanje većeg rizika. Naime, obveznica s nižim kreditnim rejtingom nosi veći rizik neisplate, pa će investitor tražiti veći prinos kao nagradu za preuzimanje tog dodatnog rizika. Premija se dodaje na benchmark prinos, formirajući ukupni prinos obveznice.
Naravno, premija rizika je veća što je niži kreditni rejting izdavatelja što u konačnici rezultira i većim ukupnim prinosom.
Kako utvrditi fer prinos?
Fer prinos na obveznicu je vrijednost koju tržišni sudionici smatraju prihvatljivom za preuzeti rizik. Određivanje fer prinosa ovisi o nekoliko faktora:
Kreditni rejting izdavatelja - Što je rejting niži, prinos mora biti veći
Makroekonomske okolnosti - Kamatne stope centralnih banaka, inflacija i ekonomska kretanja utječu na razinu prinosa
Dužina dospijeća obveznice - Dugoročne obveznice obično imaju veći prinos zbog veće neizvjesnosti u odnosu na kratkoročne
Likvidnost obveznice - Ako obveznica nije lako unovčiva na tržištu, investitori će tražiti veći prinos
Naravno, ovo su generalna pravila i stvarna situacija na tržištu može odudarati od teoretskog okvira. Na primjer, trenutačno obveznica kraćeg roka dospijeća donose veće prinose od obveznica dužeg roka dospijeća. Do takve inverzije dolazi kada investitori očekuju da će u bliskoj budućnosti doći do rezanja kamatnih stopa pa su za dugoročne obveznice spremni prihvatiti niži prinos nego što ga mogu dobiti na kratkoročne.
Što se tiče kreditnog rejtinga izdavatelja, u određenim okolnostima se također može dogoditi da situacija na tržištu ne odgovara teoretskom okviru.
Graf 1. Prinosi na jednogodišnje trezorske zapise i kreditni rejtinzi odabranih država eurozone
Foto: InterCapital
Kao što je vidljivo na grafu 1., jednogodišnjim trezorskim zapisima izdanim od strane zemalja euro područja trguje se u relativno uskom rasponu prinosa od 3,63% do 3,83%.
Zanimljivo je primijetiti da nema snažne veze između kreditnog rejtinga i prinosa na trezorske zapise. U tom smislu Hrvatska koja ima nešto niži kreditni rejting od npr. Njemačke, Francuske, Belgije i Španjolske ima nešto veći prinos. Investitori sve vrijednosnice smatraju izuzetno sigurnima, a dio odstupanja u toj vezi je vjerojatno rezultat tehničkih razloga kao što su učestalost izdanja, likvidnost na sekundarnom tržištu i slično.
Graf 2. Prinosi na 10-godišnje obveznice i kreditni rejtinzi odabranih država eurozone
Foto: InterCapital
No, veza kreditnog rejtinga i prinosa postaje vidljiva na obveznicama dužeg roka dospijeća kao što je vidljivo na grafu 2. Hrvatska već sada ima odličan rejting i smatra se relativno sigurnom zemljom, ali među odabranim zemljama je na nešto nižoj razini kreditnog rejtinga pa su zato i ponešto veći prinosi na jednogodišnje trezorske zapise opravdani.
Investitori u obveznice ili generalno dužničke vrijednosne papire moraju razumjeti kako kreditni rejting utječe na prinos. Iako obveznice s višim kreditnim rejtingom nude niži prinos, one su obično sigurnije investicije. S druge strane, obveznice s nižim rejtingom mogu pružiti značajno veći prinos, ali s većim rizikom. Investitori moraju pažljivo razmotriti svoj apetit za rizikom i ciljeve investiranja prilikom odabira obveznica.
Za sve koji žele biti izloženi obvezničkom tržištu i iskoristiti okruženje visokih kamatnih stopa (pogotovo onih kratkoročnih), InterCapital upravlja cijelom paletom takvih fondova. Od klasičnih obvezničkih fondova pa do onih koji ulažu isključivo u kratkoročne dužničke papire poput InterCapital Short Term Bond fonda.
Dario Bjelkanović, upravitelj fonda
InterCapital Asset ManagementOvo je promidžbeni sadržaj. Prije donošenja konačne odluke o ulaganju, potrebno je upoznati se sa Prospektom i Pravilima fonda, Dokumentom s ključnim informacijama za ulagatelje. Ovaj tekst pripremljen je u informativne i promidžbene svrhe na temelju podataka dostupnih i poznatih Intercapital Asset Management d.o.o. u trenutku njegove izrade i objave i kao takav podložan je promjenama.
Cjelovit, točan i istinit opis UCITS fondova koji se spominju u ovom tekstu, propisanih obveza i povezanih rizika, možete pronaći klikom na ime fonda www.hrportfolio.hr gdje su dostupni i Prospekt i Ključne informacije za ulagatelje svakog fonda na hrvatskom jeziku.
Iznesene informacije, mišljenja, analize, zaključci, prognoze i projekcije isključivo su u informativne svrhe i ne predstavljaju investicijski savjet ili preporuku glede kupnje, držanja ili prodaje financijskih instrumenata, niti ponudu ili poziv na davanje ponude. Iznesene analize temelje se na javno dostupnim informacijama, koje Intercapital Asset Management d.o.o. smatra pouzdanima, ali za čiju potpunost i točnost ne preuzima nikakvu odgovornost kao ni odgovornost ni obvezu davati informacije o promjenama u iznesenim mišljenjima ili informacijama.
Rizici povezani s ulaganjem u financijske, novčane ili investicijske instrumente koji su predmet analize nisu u cijelosti objašnjeni. Investitori trebaju donijeti vlastitu odluku o eventualnom ulaganju bez oslanjanja na blogu iznesene stavove.
Izvor: ICAM / Hrportfolio.hr
Podijeli sadržaj: | ||||
- 12.09.2024 Što nam tržišta govore i što se može očekivati - XCVI
- 12.09.2024 Prosječna zagrebačka plaća 1.509 eura
- 12.09.2024 EU tržišta OTVARANJE: Burze porasle uoči sjednice ECB-a
- 12.09.2024 Stellantis ulaže više od 400 milijuna dolara u proizvodnju u...
- 12.09.2024 Francuski regulator preporučio sniženje cijena struje za kuć...
- 18.07.2024 Volatilnost je uobičajena: Ne dopustite da vam pokvari planove
- 22.04.2024 Eurizon Asset Management Croatia dobitnik Top of the Funds nagrade za rezultate u 2023. godini
- 22.04.2024 Fond Eurizon HR Equity dobitnik Top of the Funds nagrade za rezultate u 2023. godini
- 18.12.2023 Kroz raznolikost do uspjeha
- 22.11.2023 Kako se određuje prinos na obveznice?
- 13.09.2024 Komentar tržišta - ZB Invest - kolovoz 2024.
- 12.09.2024 Što nam tržišta govore i što se može očekivati - XCVI
- 09.09.2024 Tjedni komentar tržišta na dan 09.09.2024. - OTP Invest
- 02.09.2024 Tjedni komentar tržišta na dan 02.09.2024. - OTP Invest
- 31.08.2024 Zlato nastavak ili najava zaokreta srednjeročnog trenda?
- 10.09.2024 MIROVINCI TJEDNO: Prevladali mirovinski fondovi s negativnim rezultatom
- 09.09.2024 TJEDNI PREGLED: Tjedan obilježili investicijski fondovi s padom vrijednosti udjela
- 06.09.2024 Mirovinski fondovi - Svi Mirexi u plusu
- 05.09.2024 Mirovinski fondovi - Većina Mirexa u minusu
- 03.09.2024 Mirovinski fondovi - Većina Mirexa u plusu
- 15.09.2024 TJEDNI PREGLED: Euro blago oslabio prema dolaru nakon smanjenja kamata ECB-a
- 15.09.2024 TJEDNI PREGLED: Svjetske burze snažno porasle, središnje banke smanjuju kamate
- 13.09.2024 ZSE TJEDNO: Crobexi zaključili različito, Podravka najlikvidnija
- 13.09.2024 Smanjena proizvodnja u Meksičkom zaljevu podigla cijene nafte prema 73 dolara
- 13.09.2024 ZSE DANAS: Crobexi posustali na kraju tjedna, dobitnik u plusu skoro sedam posto
- 11.09.2024 HT nastavlja ulaganja u mreže
- 11.09.2024 Unicredit kupio udio u Commerzbanku
- 30.08.2024 Neto prihod Gazproma u prvom polugodištu više nego utrostručen na 10,9 mld dolara
- 29.08.2024 Skok prihoda i dobiti Huaweija unatoč američkim sankcijama
- 28.08.2024 Prodaja Lega u prvom polugodištu porasla 13 posto
- 15.09.2024 S&P podigao rejting Hrvatske na ′A-′
- 13.09.2024 Američki proračunski deficit blizu 1,9 bilijuna dolara
- 13.09.2024 Ministarstvo poljoprivrede najavljuje izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu
- 13.09.2024 Zbog ′epske suše′ štete u poljoprivredi veće od 130 milijuna eura
- 13.09.2024 Europska industrijska proizvodnja pala u srpnju; u Hrvatskoj snažan oporavak