- 17.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi danas različitih predznaka, promet uvećan
- 17.07.2025 Končar i Solarna Elektrana potpisali ugovor vrijedan 15,3 mi...
- 17.07.2025 Skok dobiti tajvanskog proizvođača čipova u drugom tromjeseč...
- 17.07.2025 ECB planira provjeru otpornosti banaka na politički rizik
- 17.07.2025 HZMO revidirao naviše podatke o broju osiguranika krajem lip...
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 21.07.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - lipanj 2025.
- 16.07.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 14.07.2025. - OTP Invest
- 10.07.2025 Zlato – dobra prilika za kupovinu?
- 21.07.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 21.07.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - lipanj 2025.
- 15.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: U većini mirovinski fondovi s pozitivnim rezultatom
- 14.07.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 08.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 21.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi porasli na početku tjedna, dobitnik u plusu skoro 14 posto
- 21.07.2025 Cijene nafte pale ispod 69 dolara, stišan strah za opskrbu ruskom naftom
- 21.07.2025 ZSE INTRADAY: Crobexi s pozitivnim predznakom, najveća dobitnica dionica AD Plastika
- 21.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Na burzama oprezno trgovanje, u fokusu rezultati
- 21.07.2025 ZSE OTVARANJE: U fokusu poslovni rezultati kompanija
- 21.07.2025 Skok prihoda Ryanaira u proljetnom tromjesečju
- 21.07.2025 Neto dobit AD Plastik Grupe porasla više od 300 posto
- 17.07.2025 Skok prihoda easyJeta u proljetnom tromjesečju
- 17.07.2025 Skok dobiti tajvanskog proizvođača čipova u drugom tromjesečju
- 10.07.2025 Tajvanski proizvođač čipova sa znatno većim prihodom i u prvoj polovini 2025.
- 21.07.2025 Hrvatska većim proračunskim manjkom u raskoraku s europskim prosjekom
- 21.07.2025 Hrvatska udjelom duga u BDP-u i u prvom tromjesečju ispod prosjeka eurozone
- 21.07.2025 U svibnju obujam građevinskih radova 8,4 posto veći nego lani
- 21.07.2025 Prosječna neto plaća za svibanj 1.451 euro
- 21.07.2025 Prihod kineskog AI sektora na korak od 100 mlrd dolara u 2024.
EKONOMIJAObjavljeno: 07.05.2010
EU je talac ideje da članice moraju vraćati dugove
Podijeli sadržaj: | ||||
Počeci ove krize sežu u 2007. i 2008. godinu. Tada se govorilo o slomu neoliberalnoga ekonomskog modela i povratku kejnezijanizma. Malo više od dvije godine kasnije posvuda su vidljive posljedice nove ekonomske ideologije. Deficiti i dugovi država, od SAD-a preko Europe do Japana (koji je malo starija priča), dosegnuli su neslućene razmjere. Zastupnici ekstremno ekspanzivne fiskalne politike ističu da su državni deficiti i rastući dugovi bili nužni radi korekcije "tržišnoga grijeha" koji je, navodno, uzrokovao krizu. Smatraju da bi recesija postala nalik Velikoj depresiji da vlade nisu intervenirale s takvom fiskalnom odlučnošću. Međutim, to je pogrešna logika. Podsjeća na liječenje raka prevelikom dozom kemoterapije. Iako je već i sama terapija kontroverzna, vlade je točnije usporediti s poludjelim liječnikom koji kontinuirano povećava terapijsku dozu bez ograničenja. U početku se, unatoč nuspojavama, javlja poboljšanje. No kad doza postane prevelika, pacijent umire, i to brže nego u slučaju da je u početku odbio terapiju.
Odbijaju uvjete zajma
Europske vlade u odgovoru na ovu krizu nisu pronašle optimalnu kombinaciju monetarne, fiskalne i strukturne politike. Ako fiskalnu politiku gledamo izolirano, očito je da nisu pronašle ni njezin pravi intenzitet. Zbog toga se problemi počinju multiplicirati. Fiskalno najneurednije države predvođene Grčkom dobivaju crvene kartone od investitora koji više ne žele kupovati njihove obveznice upitne vrijednosti. Europa je zbog toga šest mjeseci tražila rješenje za Grčku. Još neki dan mislila je da ga je pronašla u vidu zajma solidarnosti, čiji je iznos pojačan s MMF-ovim udjelom na 110 milijardi eura. No tada se dogodilo nešto neočekivano. Tržišta su reagirala naglo, ali - prema dolje. Tržišta ne vjeruju da je grčko rješenje trajno i održivo. Iznenađeni takvom reakcijom europski političari najavljuju rat tržištu (Barroso) i ubrzano rade na planovima za uspostavu navodno nezavisne europske rejting agencije. Međutim, problem je u tome što je složenost fiskalnog problema u velikom broju zemalja EU tako velika da grčki paket jednostavno izgleda - neuvjerljivo. Tome su najmanje dva razloga. Prvo, bilo je potrebno dugih šest mjeseci teškoga političkog pregovaranja da bi se došlo do aktualnog paketa pomoći za Grčku. I dalje je upitno hoće li (vjerojatno hoće) u nekim parlamentima EU proći amandmani na državne proračune ili zakoni bez kojih Grčka neće dobiti obećani kredit. Drugo, Grci objektivno dobivaju izdašnu pomoć (zajam po kamatnim stopama koje su niže od onih koje bi morali platiti da se zadužuju na tržištu), a "zauzvrat" odbijaju uvjete toga zajma (dramatična redukcija javne potrošnje) jer nisu sposobni postići nacionalni konsenzus o fiskalnoj prilagodbi. Zbog toga se lanac uličnih demonstracija pretvorio u slučajna ubojstva u ime "pravednijega rasporeda tereta krize". Simbolika slučajnoga gubitka ljudskih života strašno je duboka jer razara moralnu infrastrukturu europske solidarnosti.
Nakon što su urednije europske zemlje jedva uspjele politički "progutati" pomoć rastrošnom rođaku na jugu kontinenta, sada dodatno moraju "progutati" i to da rođak reagira kaotičnim i nepredvidljivim ponašanjem u političkoj kulturi koja je jako daleka od sjevernjačke težnje dogovoru. Strpljenje i solidarnost nisu bezuvjetne kategorije. Stoga će se vjerojatno sve glasnije postavljati pitanje je li ovo s Grčkom moglo proći drukčije. Pogotovo nakon što sutra na "navoz" stignu problemi Portugala kojemu je već najavljeno obaranje kreditnog rejtinga zbog fiskalnog nereda. I nakon Portugala ima još kandidata, a ne vidim mogućnost za političko naprezanje koje bi svakom sljedećem rastrošnom rođaku osiguralo poneki zajam solidarnosti po povoljnijim kamatnim stopama. Kako je Europa samu sebe uhvatila u tu zamku? Eurozona je talac ideje da bi projekt eura propao ako bi neka zemlja članica proglasila moratorij na otplatu svojih dugova. Ova tvrdnja, odnosno osjećaj, ne zasniva se na nekoj osobitoj ekonomskoj teoriji, nego na mutnoj političkoj intuiciji. Nasuprot njoj stoje činjenice koje govore o tome da kroz cijelu povijest, pa i danas, postoje brojne federacije i konfederacije, čije su članice plaćale vrlo različite kamatne stope na svoje dugove. To znači da su tržišni sudionici vrlo različito procjenjivali vjerojatnost naplate njihovih dugova (a sve su koristile istu valutu). Dolaru nije naštetilo to što je u posljednjih sedamdesetak godina oko 600 puta zabilježeno neplaćanje neke jedinice lokalne uprave i samouprave od kojih je najpoznatiji slučaj Orange Country, Kalifornija.
Premda su svi ti stečajevi iznosima bili daleko manje značajni od grčkoga duga, princip je isti. Nakon moratorija sjeda se za stol, dug se restrukturira (znaju se pravila i institucije zadužene za to) i nakon početne nervoze situacija se u nekoliko mjeseci ili najduže godinu do dvije stabilizira. Plašeći se moratorija i restrukturiranja duga Europa se opasala lancem nevjerodostojnih reakcija koje se nadograđuju jedna na drugu. Kulminacija tih reakcija je govor Angele Merkel koja zastupnike Bundestaga uvjerava da je odobrenje pomoći Grčkoj pitanje opstojnosti Europe i Njemačke u njoj. To je pretjerivanje nastalo zbog dugog niza loših politika: Europa je prvo donijela pravila iz Maastrichta i Pakt o stabilnosti i rastu u kojemu je odredila limite na deficite i javni dug pa ih svjesno nije poštivala. Potom je odlučila da će socijalizirati posljedice nepoštivanja tih limita jer bi individualizacija krivnje za fiskalnu nedisciplinu iz nekoga apstraktnog razloga navodno nagrizla same temelje eurozone. Na kraju je socijalizaciju izvela tako da je vrlo malo vjerojatno da će se drugi ili treći nedisciplinirani rođak moći spašavati prema istim pravilima igre. Drugim riječima, socijalizacija je izvedena prema principu premalo, prekasno i nevjerodostojno.
Raspodjela troška
Zbog toga je nervoza eskalirala upravo nakon objavljivanja paketa pomoći za Grčku. Razlog eskalacije je u tome što ovdje više nije riječ o Grčkoj. I nije riječ o (ne)otplati javnoga duga u jednoj članici eurozone. Riječ je o tome da Europa počinje plaćati ukupnu cijenu fiskalne nediscipline, iluzije o beskonačnoj ulozi države u gospodarstvu (poludjeli liječnik koji kontinuirano povećava dozu s početka ove priče). Najvažnije od svega, Europa plaća cijenu zaborava na važnost strukturnih reformi koje bi trebale povećati konkurentnost. Lanac puca tamo gdje je najtanja karika. A takve se karike ne popravljaju, one se mijenjaju. Zamjena najslabije karike je metafora za restrukturiranje duga, pri čemu trošak restrukturiranja snose dužnici i vjerovnici, a ne stotine milijuna poreznih obveznika.
Odbijaju uvjete zajma
Europske vlade u odgovoru na ovu krizu nisu pronašle optimalnu kombinaciju monetarne, fiskalne i strukturne politike. Ako fiskalnu politiku gledamo izolirano, očito je da nisu pronašle ni njezin pravi intenzitet. Zbog toga se problemi počinju multiplicirati. Fiskalno najneurednije države predvođene Grčkom dobivaju crvene kartone od investitora koji više ne žele kupovati njihove obveznice upitne vrijednosti. Europa je zbog toga šest mjeseci tražila rješenje za Grčku. Još neki dan mislila je da ga je pronašla u vidu zajma solidarnosti, čiji je iznos pojačan s MMF-ovim udjelom na 110 milijardi eura. No tada se dogodilo nešto neočekivano. Tržišta su reagirala naglo, ali - prema dolje. Tržišta ne vjeruju da je grčko rješenje trajno i održivo. Iznenađeni takvom reakcijom europski političari najavljuju rat tržištu (Barroso) i ubrzano rade na planovima za uspostavu navodno nezavisne europske rejting agencije. Međutim, problem je u tome što je složenost fiskalnog problema u velikom broju zemalja EU tako velika da grčki paket jednostavno izgleda - neuvjerljivo. Tome su najmanje dva razloga. Prvo, bilo je potrebno dugih šest mjeseci teškoga političkog pregovaranja da bi se došlo do aktualnog paketa pomoći za Grčku. I dalje je upitno hoće li (vjerojatno hoće) u nekim parlamentima EU proći amandmani na državne proračune ili zakoni bez kojih Grčka neće dobiti obećani kredit. Drugo, Grci objektivno dobivaju izdašnu pomoć (zajam po kamatnim stopama koje su niže od onih koje bi morali platiti da se zadužuju na tržištu), a "zauzvrat" odbijaju uvjete toga zajma (dramatična redukcija javne potrošnje) jer nisu sposobni postići nacionalni konsenzus o fiskalnoj prilagodbi. Zbog toga se lanac uličnih demonstracija pretvorio u slučajna ubojstva u ime "pravednijega rasporeda tereta krize". Simbolika slučajnoga gubitka ljudskih života strašno je duboka jer razara moralnu infrastrukturu europske solidarnosti.
Nakon što su urednije europske zemlje jedva uspjele politički "progutati" pomoć rastrošnom rođaku na jugu kontinenta, sada dodatno moraju "progutati" i to da rođak reagira kaotičnim i nepredvidljivim ponašanjem u političkoj kulturi koja je jako daleka od sjevernjačke težnje dogovoru. Strpljenje i solidarnost nisu bezuvjetne kategorije. Stoga će se vjerojatno sve glasnije postavljati pitanje je li ovo s Grčkom moglo proći drukčije. Pogotovo nakon što sutra na "navoz" stignu problemi Portugala kojemu je već najavljeno obaranje kreditnog rejtinga zbog fiskalnog nereda. I nakon Portugala ima još kandidata, a ne vidim mogućnost za političko naprezanje koje bi svakom sljedećem rastrošnom rođaku osiguralo poneki zajam solidarnosti po povoljnijim kamatnim stopama. Kako je Europa samu sebe uhvatila u tu zamku? Eurozona je talac ideje da bi projekt eura propao ako bi neka zemlja članica proglasila moratorij na otplatu svojih dugova. Ova tvrdnja, odnosno osjećaj, ne zasniva se na nekoj osobitoj ekonomskoj teoriji, nego na mutnoj političkoj intuiciji. Nasuprot njoj stoje činjenice koje govore o tome da kroz cijelu povijest, pa i danas, postoje brojne federacije i konfederacije, čije su članice plaćale vrlo različite kamatne stope na svoje dugove. To znači da su tržišni sudionici vrlo različito procjenjivali vjerojatnost naplate njihovih dugova (a sve su koristile istu valutu). Dolaru nije naštetilo to što je u posljednjih sedamdesetak godina oko 600 puta zabilježeno neplaćanje neke jedinice lokalne uprave i samouprave od kojih je najpoznatiji slučaj Orange Country, Kalifornija.
Premda su svi ti stečajevi iznosima bili daleko manje značajni od grčkoga duga, princip je isti. Nakon moratorija sjeda se za stol, dug se restrukturira (znaju se pravila i institucije zadužene za to) i nakon početne nervoze situacija se u nekoliko mjeseci ili najduže godinu do dvije stabilizira. Plašeći se moratorija i restrukturiranja duga Europa se opasala lancem nevjerodostojnih reakcija koje se nadograđuju jedna na drugu. Kulminacija tih reakcija je govor Angele Merkel koja zastupnike Bundestaga uvjerava da je odobrenje pomoći Grčkoj pitanje opstojnosti Europe i Njemačke u njoj. To je pretjerivanje nastalo zbog dugog niza loših politika: Europa je prvo donijela pravila iz Maastrichta i Pakt o stabilnosti i rastu u kojemu je odredila limite na deficite i javni dug pa ih svjesno nije poštivala. Potom je odlučila da će socijalizirati posljedice nepoštivanja tih limita jer bi individualizacija krivnje za fiskalnu nedisciplinu iz nekoga apstraktnog razloga navodno nagrizla same temelje eurozone. Na kraju je socijalizaciju izvela tako da je vrlo malo vjerojatno da će se drugi ili treći nedisciplinirani rođak moći spašavati prema istim pravilima igre. Drugim riječima, socijalizacija je izvedena prema principu premalo, prekasno i nevjerodostojno.
Raspodjela troška
Zbog toga je nervoza eskalirala upravo nakon objavljivanja paketa pomoći za Grčku. Razlog eskalacije je u tome što ovdje više nije riječ o Grčkoj. I nije riječ o (ne)otplati javnoga duga u jednoj članici eurozone. Riječ je o tome da Europa počinje plaćati ukupnu cijenu fiskalne nediscipline, iluzije o beskonačnoj ulozi države u gospodarstvu (poludjeli liječnik koji kontinuirano povećava dozu s početka ove priče). Najvažnije od svega, Europa plaća cijenu zaborava na važnost strukturnih reformi koje bi trebale povećati konkurentnost. Lanac puca tamo gdje je najtanja karika. A takve se karike ne popravljaju, one se mijenjaju. Zamjena najslabije karike je metafora za restrukturiranje duga, pri čemu trošak restrukturiranja snose dužnici i vjerovnici, a ne stotine milijuna poreznih obveznika.
Izvor: poslovni.hr
- 17.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi danas različitih predznaka, promet uvećan
- 17.07.2025 Končar i Solarna Elektrana potpisali ugovor vrijedan 15,3 mi...
- 17.07.2025 Skok dobiti tajvanskog proizvođača čipova u drugom tromjeseč...
- 17.07.2025 ECB planira provjeru otpornosti banaka na politički rizik
- 17.07.2025 HZMO revidirao naviše podatke o broju osiguranika krajem lip...
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 21.07.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - lipanj 2025.
- 16.07.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - lipanj 2025.
- 15.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 14.07.2025. - OTP Invest
- 10.07.2025 Zlato – dobra prilika za kupovinu?
- 21.07.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 21.07.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - lipanj 2025.
- 15.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: U većini mirovinski fondovi s pozitivnim rezultatom
- 14.07.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 08.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 21.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi porasli na početku tjedna, dobitnik u plusu skoro 14 posto
- 21.07.2025 Cijene nafte pale ispod 69 dolara, stišan strah za opskrbu ruskom naftom
- 21.07.2025 ZSE INTRADAY: Crobexi s pozitivnim predznakom, najveća dobitnica dionica AD Plastika
- 21.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Na burzama oprezno trgovanje, u fokusu rezultati
- 21.07.2025 ZSE OTVARANJE: U fokusu poslovni rezultati kompanija
- 21.07.2025 Skok prihoda Ryanaira u proljetnom tromjesečju
- 21.07.2025 Neto dobit AD Plastik Grupe porasla više od 300 posto
- 17.07.2025 Skok prihoda easyJeta u proljetnom tromjesečju
- 17.07.2025 Skok dobiti tajvanskog proizvođača čipova u drugom tromjesečju
- 10.07.2025 Tajvanski proizvođač čipova sa znatno većim prihodom i u prvoj polovini 2025.
- 21.07.2025 Hrvatska većim proračunskim manjkom u raskoraku s europskim prosjekom
- 21.07.2025 Hrvatska udjelom duga u BDP-u i u prvom tromjesečju ispod prosjeka eurozone
- 21.07.2025 U svibnju obujam građevinskih radova 8,4 posto veći nego lani
- 21.07.2025 Prosječna neto plaća za svibanj 1.451 euro
- 21.07.2025 Prihod kineskog AI sektora na korak od 100 mlrd dolara u 2024.
- Izdavanje / kupnja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Zamjena udjela među fondovimaSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Otkup / prodaja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Pitajte nasObratite nam se ako trebate dodatne odgovore i objašnjenja. Investicijske savjete ne dajemo.
(na kraju Q2 - 2025)
(koji na 30.06.2025. posluju min. 12 mjeseci)
- Dionički
- Mješoviti
- Obveznički
- Kratkoročni obv.
Fond | Prinos | Riz. | Portfelj | Prinosi | Kupi | ||
Capital Breeder | +25,00% | 3 | |||||
Global Kapital | +23,59% | 4 | |||||
InterCapital SEE Equity - klasa B | A | +22,32% | 3 |
Fondovi | Trajanje akcije | Info |
OTP Absolute - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.02.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP Absolute Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.04.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP indeksni Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela OTP Meridian 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
A1 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Društvo je donijelo odluku o nenaplaćivanju ulazne naknade do kraja 2025. godine.
A1 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon fondovi - ulazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda. Navedeno vrijedi do opoziva.
Eurizon HR Flexible 30 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR Conservative 10 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR International Multi Asset fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon HR Equity fond - izlazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Prilikom otkupa udjela izlazna naknada se umanjuje te za sva ulaganja do 12 mjeseci iznosi 1,00 posto umjesto prospektom propisanih 2,00 posto. Za ulaganja duža od 12 mjeseci izlazna naknada se ne naplaćuje, iznosi 0,00 posto. Navedeno vrijedi za ulagače koji pri kupnji udjela dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 19.07.2023. do opoziva.
Eurizon HR Equity fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima putem portala Hrportfolio ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 01.01.2022. do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Bond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Balanced Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital SEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Technology Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - trajni nalog | AKCIJA do opoziva | |
Društvo InterCapital Asset Management donijelo je odluku o ukidanju ulazne naknade za sva ulaganja putem trajnog naloga, koja se odnosi na sve fondove kojima upravlja ICAM. Sva ulaganja putem trajnog naloga zaprimljena putem portala Hrportfolio, započeta u razdoblju trajanja akcije oslobođena su ulazne naknade tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji
Svi InterCapital fondovi Usporedba fondova Kupnja udjela u fondu |
||
InterCapital Income Plus - ulazna naknada 0,50% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela putem portala Hrportfolio u InterCapital Income Plus fondu ulazna naknada je umanjena s 1,00 posto na 0,50 posto, do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Income Plus Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
ZBI fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 14.11.2022. do opoziva.
Prospekt i pravila ZB Invest Funds krovnog UCITS fonda ZB CEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB conservative 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Asia Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB euroaktiv Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2025 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2030 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2040 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2055 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Portfolio 70 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB global 50 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB trend Podaci o fondu Ključne informacije - KIID |
Indeks | Vrijeme | Vrijednost | Bod +/- | % | Graf |
CROBEX* | 21.07. 16:00 | 3720,42 | 23,33 |
0,63 |
|
CROBEX10* | 21.07. 16:00 | 2331,98 | 12,87 |
0,55 |
|
CROBEX10tr* | 21.07. 16:00 | 2684 | 14,60 |
0,55 |
|
ADRIAprime* | 21.07. 16:00 | 2798,18 | 2,88 |
0,10 |
|
CROBISTR* | 21.07. 16:31 | 184,3399 | 0,02 |
0,01 |
|
CROBIS* | 21.07. 16:31 | 99,2772 | 0,00 |
0,00 |
Dionica | Zadnja | Promjena | Promet |
KOEI | 586,00 € |
0,00% |
932.948,00 € |
ADPL | 14,00 € |
13,82% |
434.630,95 € |
DLKV | 6,78 € |
3,35% |
187.139,30 € |
RIVP | 6,18 € |
1,31% |
170.440,34 € |
KODT | 3.750,00 € |
0,54% |
137.630,00 € |
SPAN | 64,80 € |
1,89% |
111.573,80 € |
HT | 41,40 € |
-0,24% |
111.184,40 € |
PODR | 144,50 € |
2,12% |
90.616,50 € |
ERNT | 180,00 € |
0,00% |
89.107,50 € |
IG | 55,20 € |
-1,08% |
71.775,00 € |
Redovni dionički promet: | 2.682.364,75 € |
Redovni obveznički promet: | 203.700,00 € |
Sveukupni promet: | 2.886.064,75 € |