NAJČITANIJE

IZDVOJENO

ANALIZE

FONDOVI

OTP INVESTObjavljeno: 17.03.2025
Tjedni komentar tržišta na dan 17.03.2025. - OTP Invest

Tjedni komentar tržišta na dan 17.03.2025. - OTP Invest

Američki dionički indeksi pali su četvrti tjedan zaredom, pod pritiskom neizvjesnosti oko novih carina Trumpove administracije i straha od recesije, dok slabljenje potrošačkog povjerenja i rast inflacijskih očekivanja dodatno pojačavaju zabrinutost za gospodarsku budućnost. Iako su inflacijski podaci bili niži od očekivanja, ulagači ostaju oprezni zbog mogućih dugoročnih posljedica trgovinskih mjera. U Europi je STOXX 600 oslabio pod pritiskom neizvjesnosti oko monetarne politike i utjecaja američkih carina, dok su dionička tržišta u Japanu i Kini pokazala otpornost, potaknuta slabljenjem jena i očekivanjima novih poticaja iz Pekinga.

SAD: Neizvjesnost oko carina i slabljenje potrošačkog povjerenja
Američke dionice zabilježile su tjedne gubitke, pri čemu su S&P 500, Nasdaq Composite i Russell 2000 zabilježili četvrti uzastopni tjedan negativnih prinosa, a S&P MidCap 400 pao je sedmi tjedan zaredom, dok je Dow Jones Industrial Average pao 3,07%. Čini se da je stalna neizvjesnost oko trgovinske politike potaknula veći dio negativnog raspoloženja jer su se najave novih carina Trumpove administracije nastavile tijekom tjedna. Zabrinutost zbog rasta i sve veći strah od recesije bili su dodatno pojačani komentarima predsjednika Donalda Trumpa o tranzicijskom periodu za američko. Indeks potrošačkih cijena (CPI) porastao je u veljači za 0,2%, dok je temeljni CPI zabilježio najsporiji godišnji rast od travnja 2021., dosegnuvši 3,1% na godišnjoj razini. Očitanja mjesečne i godišnje inflacije u veljači usporila su u odnosu na siječanj, a oba su bila malo ispod konsenzusnih očekivanja. Čini se da je ohrabrujući ispis inflacije pomogao ublažiti neke zabrinutosti oko američkog gospodarstva koje ulazi u razdoblje stagflacije. Podaci o indeksu proizvođačkih cijena (PPI) od četvrtka dali su sličnu sliku za veljaču, s glavnim cijenama nepromijenjenim u odnosu na siječanj, a osnovnim cijenama u padu po prvi put od srpnja u usporedbi s očekivanjima rasta od 0,3% za oba očitanja. Dok su ukupni rezultati djelovali obećavajuće, nekoliko komponenti PPI-a koje se unose u indeks izdataka za osobnu potrošnju (PCE) - Fedovu preferiranu mjeru inflacije - ostale su povišene, što sugerira da će PCE vjerojatno ostati znatno iznad Fedovog cilja od 2% kada bude objavljen krajem mjeseca. Očekuje se da će kreatori američke monetarne politike zadržati stabilne kamatne stope nakon nadolazećeg sastanka 18. i 19. ožujka. Sveučilište u Michiganu objavilo je u petak indeks potrošačkog raspoloženja za ožujak, koji je pao 11% u odnosu na mjesec na 57,9. Indeks je u padu već tri mjeseca zaredom te je pao za 22% u odnosu na prosinac 2024. Prema izvješću, očekivanja potrošača pogoršala su se u više aspekata gospodarstva, uključujući osobne financije, tržišta rada, inflaciju, poslovne uvjete i tržišta dionica i to prvenstveno zbog nesigurnosti oko politike i drugih ekonomskih čimbenika. Naime, očekivanja inflacije za godinu unaprijed porasla su na 4,9% s 4,3% u veljači, što je najviše od studenog 2022. Američke državne obveznice generirale su pozitivne povrate do petka jer su se prinosi smanjili u većini dospijeća kao odgovor na tjedne podatke o inflaciji koji je bio niži od očekivanog. Tjedna rasprodaja na dioničkim tržištima također je utjecala na raspoloženje na tržištu obveznica s visokim prinosima. Većina kupaca obveznica usredotočila se na imena s ocjenom BB, dok su industrije na koje će carine vjerojatno utjecati bile pod većim pritiskom.

Europa: Monetarna politika i trgovinske neizvjesnosti pritiskaju dionice
STOXX 600 završio je 1,23% niže zbog zabrinutosti oko toga kako će američke trgovinske carine utjecati na gospodarski rast i neizvjesnosti oko monetarne politike. Uz nade u prekid vatre između Ukrajine i Rusije, vijest da je novi njemački kancelar osigurao potporu parlamenta za veliko povećanje državnog zaduživanja pomogla je u obuzdavanju gubitaka. Glavni dionički indeksi bili su niži ili nepromijenjeni. Francuski CAC 40 pao je 1,14%, dok su njemački DAX i talijanski FTSE MIB ostvarili skromne dobitke. Britanski FTSE 100 pao je 0,55%. Nekoliko dana nakon što je Europska središnja banka (ECB) šesti put od lipnja snizila kamatne stope, izjave pojedinih dužnosnika dovele su u pitanje mogućnost novog smanjenja u travnju. Iznimno visoka neizvjesnost mogla bi ECB-u otežati postizanje ciljane inflacije od 2% u kratkom roku, sugerirala je predsjednica ECB-a Christine Lagarde u govoru u Frankfurtu. Članica Izvršnog odbora Isabel Schnabel upozorila je da je vjerojatnije da će inflacija ostati iznad cilja nego pasti ispod njega, što što sugerira njezinu nesklonost daljnjem popuštanju monetarne politike. Član upravnog vijeća Martins Kazaks rekao je na konferenciji u Lisabonu da kreatori monetarne politike moraju biti otvoreni u vezi s odlukom iz travnja zbog neizvjesnosti potaknute geopolitičkim šokovima i potencijalno golemim povećanjem potrošnje za obranu. Nasuprot tome, guverner Banke Portugala Mário Centeno ostao je pri svom stajalištu da troškovi posudbe moraju biti još niži kako bi se poduprlo slabo gospodarstvo i spriječilo da se inflacija spusti ispod cilja. Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva neočekivano je palo za 0,1% u siječnju, odražavajući pad proizvodnje. Bruto domaći proizvod (BDP) porastao je 0,4% uzastopno prethodnog mjeseca. Unatoč tome, tekuća tromjesečna stopa rasta od 0,2% bila je viša od 0,1% zabilježene u prosincu. Njemačka koalicijska vlada na čekanju i Zeleni dogovorili su se o ogromnom povećanju državnog zaduživanja. Friedrich Merz, sljedeći kancelar, želi da parlament na odlasku odobri infrastrukturni fond od 500 milijardi eura i popuštanje takozvane dužničke kočnice kako bi se povećala potrošnja za obranu.

Japan: Slabiji jen i rast plaća potiču optimizam
Japanska tržišta dionica zabilježila su skroman rast, s Nikkei 225 indeksom koji je porastao za 0,45%, a TOPIX-om za 0,27%. Slabljenje jena na 148,7 JPY/USD dalo je poticaj japanskim izvoznicima, no globalne trgovinske neizvjesnosti ograničile su dobitke. Posebno zabrinjava mogućnost da SAD uvede 25% carina na uvezene automobile, s obzirom na to da oni čine trećinu japanskog izvoza u SAD. Ulagači su se fokusirali na ishode proljetnih shunto pregovora o plaćama između radnika i poslodavaca, koji su donijeli najveće povećanje u više od tri desetljeća, treću godinu zaredom. Očekuje se da bi taj rast mogao utjecati na odluke Banke Japana (BoJ) o podizanju kamatnih stopa. Tržišta predviđaju daljnja povećanja tijekom godine, dok se prinosi na 10-godišnje japanske državne obveznice kreću oko najviših razina od globalne financijske krize 2008. Guverner BoJ-a Kazuo Ueda izjavio je da rast prinosa odražava tržišna očekivanja o gospodarstvu i inflaciji te da bi se kamatne stope trebale formirati slobodno na tržištu. U kontekstu snažnog rasta plaća i inflacijskih pritisaka, ulagači očekuju da će BoJ postupno normalizirati svoju dugogodišnju ekspanzivnu monetarnu politiku.

Kina: Fokus na potrošnju, ali deflacija ostaje izazov
Kineske dionice porasle su nakon najave konferencije na kojoj će se kreatori politika usredotočiti na povećanje potrošnje. CSI 300 indeks skočio je 1,59%, a Shanghai Composite 1,39%, dok je Hang Seng u Hong Kongu oslabio 1,06%. Očekuje se da će se na brifingu, koji se održava u ponedjeljak, pojaviti dužnosnici kineskog ministarstva financija, ministarstva trgovine, središnje banke i regulatora financijskih tržišta kako bi predstavili mjere za poticanje potrošnje. Vijest je potaknula optimizam među ulagačima, gurnuvši CSI 300 na najvišu razinu od prosinca. Na upravo završenom Nacionalnom narodnom kongresu Kina je postavila ambiciozan cilj gospodarskog rasta od 5% za treću godinu zaredom, uz potrošnju kao ključni prioritet za 2025. No, najnoviji podaci o inflaciji ukazuju na izazove: indeks potrošačkih cijena pao je 0,7% u veljači, dok su proizvođačke cijene pale 2,2%, bilježeći 29. uzastopni mjesečni pad. Suzbijanje deflacije postaje sve hitnije, a Peking je već uveo niz monetarnih i fiskalnih mjera poticaja. No, dugotrajni problemi u sektoru nekretnina potiču potrošače da više štede nego troše, što otežava ostvarenje gospodarskih ciljeva i dovodi u pitanje učinkovitost dosadašnjih poticajnih mjera.

OTP Invest fondovi Kupi udjele u fondu

Izvor: OTP Invest / Hrportfolio.hr
Ključne riječi:
OTP Invest ~ fondovi ~ analiza ~ tržište kapitala

NAJČITANIJE

IZDVOJENO

ANALIZE

FONDOVI

NEWSLETTER

Obavještavat ćemo vas o novostima i akcijama vezanim za fondove, posebnim prilikama za ulaganje te novostima u našim uslugama.

NAJVEĆI PRINOS FONDOVA (na kraju Q1 - 2025)(na kraju Q1 - 2025)

(koji na 31.03.2025. posluju min. 12 mjeseci)
  • Dionički
  • Mješoviti
  • Obveznički
  • Kratkoročni obv.
Fond Prinos Riz. Portfelj Prinosi Kupi
ZB CEE Equity +12,85%  4
Capital Breeder +10,92%  3
InterCapital SEE Equity - klasa B A +10,41%  3

1 EUR - tečajna lista

Valuta Vrijednost   Promjena Graf
USD
1,14150 -0,01
-0,53%
GBP
0,85793 0,00
-0,08%
CHF
0,93820 0,01
0,69%
JPY
161,68000 0,63
0,39%
BAM
1,95583 0,00
0,00%
EUR/USD - 1mj 2025 1tj 1mj 3mj 6mj 1g 2g 5g
Konverter valuta

FOND HRVATSKIH BRANITELJA Podaci o fondu

Vrijednost Datum Promjena Graf
125,12 €
22.04.2025
-0,26%

ANKETA

AKCIJE

  • Ulazna / izlazna naknada
  • Ostale akcije
Fondovi Trajanje akcije Info
OTP Absolute - ulazna naknada AKCIJA do 30.06.
OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada AKCIJA do 30.06.
A1 - ulazna naknada AKCIJA do 31.12.
Eurizon fondovi - ulazna naknada AKCIJA do opoziva
Eurizon HR Equity fond - izlazna naknada AKCIJA do opoziva
InterCapital fondovi - ulazna naknada 0,00% AKCIJA do opoziva
InterCapital fondovi - trajni nalog AKCIJA do opoziva
InterCapital Income Plus - ulazna naknada 0,50% AKCIJA do opoziva
ZBI fondovi - ulazna naknada 0,00% AKCIJA do opoziva
Osvježi
Indeks Vrijeme Vrijednost Bod +/- % Graf
CROBEX* 23.04. 16:00  3217,09
14,12
0,44
CROBEX10* 23.04. 16:00  2033,13
17,45
0,87
CROBEX10tr* 23.04. 16:00  2280,57
19,58
0,87
ADRIAprime* 23.04. 16:00  2413,26
9,44
0,39
CROBISTR* 22.04. 16:31  182,6469
0,02
0,01
CROBIS* 22.04. 16:31  98,9591
0,01
0,01
*Live podaci *Podaci na kraju trgovanja
CROBEX - 1 mjesec 2025 1tj 1mj 3mj 6mj 1g 2g 5g

ZSE - DIONICE (16:08:54 23.04.2025)
(16:08:54 23.04.2025)

    Osvježi
  • Promet
  • Rast
  • Pad
Dionica Zadnja Promjena Promet
KOEI
470,00 €
2,17%
236.851,00 €
KODT2
2.100,00 €
3,96%
158.120,00 €
HT
40,60 €
0,25%
150.585,60 €
ATGR
44,20 €
0,00%
114.569,20 €
PODR
139,00 €
0,72%
105.350,50 €
KODT
2.300,00 €
4,55%
95.490,00 €
ERNT
184,00 €
0,00%
67.050,00 €
RIVP
5,60 €
-1,06%
51.669,36 €
DLKV
4,20 €
2,44%
44.418,72 €
IG
46,20 €
0,00%
33.541,80 €
Redovni dionički promet:   
1.200.663,92 €
Redovni obveznički promet:   
38.228,00 €
Sveukupni promet:   
1.238.891,92 €