- 17.11.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u ve...
- 16.11.2025 TJEDNI PREGLED: Svjetske burze nestabilne, u fokusu tehnološ...
- 17.11.2025 EU tržišta OTVARANJE: Ulagači oprezni, indeksi stagniraju
- 17.11.2025 Vlasnik Lidla i Kauflanda ulaže 11 mlrd eura u podatkovni ce...
- 16.11.2025 TJEDNI PREGLED: Dolar oslabio prema košarici valuta drugi tj...
- 10.11.2025 Obavijest posjetiteljima - Eurizon AM fondovi
- 07.10.2025 Intercapital fondovi postaju Erste fondovi
- 29.08.2025 Hanfa dala suglasnost Fini za preuzimanje Zagrebačke burze
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 21.11.2025 Komentar tržišta - Erste Asset Management - listopad 2025.
- 21.11.2025 Komentar tržišta - Eurizon AMC - listopad 2025.
- 19.11.2025 Investicijski kompas: unatoč geopolitičkim napetostima, tržišta i dalje u usponu
- 17.11.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 17.11.2025. - OTP Invest
- 10.11.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 10.11.2025. - OTP Invest
- 19.11.2025 MIROVINCI TJEDNO: Mirovinski fondovi s pozitivnim rezultatom u većini
- 17.11.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 11.11.2025 MIROVINCI TJEDNO: Dominacija mirovinskih fondova s negativnim rezultatom
- 10.11.2025 Obavijest posjetiteljima - Eurizon AM fondovi
- 10.11.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s negativnim tjednim rezultatom
- 21.11.2025 ZSE TJEDNO: Crobexi zabilježili pad, Končar najlikvidniji
- 21.11.2025 ZSE DANAS: Crobexi u crvenom, promet uvećan
- 21.11.2025 ZSE INTRADAY: Uz povećani promet, Crobexi znatno pali
- 21.11.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze prate pad Wall Streeta
- 21.11.2025 Komentar tržišta - Erste Asset Management - listopad 2025.
- 13.11.2025 dm Hrvatska povećao promet za 10,04 posto, na 571,06 milijuna eura
- 13.11.2025 Deutsche Telekom sa skromnim rastom prihoda i u trećem tromjesečju
- 07.11.2025 Poslovni rezultati OTP grupe za prvih devet mjeseci 2025.
- 07.11.2025 MOL s manjim prihodom i u trećem tromjesečju
- 07.11.2025 DHL s manjim prihodom u trećem tromjesečju
- 21.11.2025 Gotovo desetina njemačkih kompanija u ′kritičnom stanju′
- 21.11.2025 Japan planira 135 milijardi dolara poticaja za gospodarstvo
- 21.11.2025 Ravnomjeran rast poslovne aktivnosti u eurozoni u studenom
- 21.11.2025 HPB predlaže isplatu 21,83 eura dividende po dionici
- 21.11.2025 AI može unaprijediti turizam
SANDRA ŠVALJEKObjavljeno: 03.09.2014

Nakon restrukturiranja, Zagrebački holding okreće se rastu
| Podijeli sadržaj: | ||||
Društvo Zagrebački holding, kao i cijela Grupa, sada posluju stabilno i pozitivno, ocijenila je Švaljek, potkrijepivši to podacima da je društvo 2013. završilo s dobiti od dva milijuna kuna, dok je Grupa Zagrebački holding ostvarila dobit od 50 milijuna kuna.
„Trend započet prošle godine nastavlja se, prema prvim podacima, i u 2014. godini. Za prvih šest mjeseci dobit ZGH-a iznosi 20 milijuna kuna, a Grupe 87 milijuna kuna", navodi Švaljek.
Rezultat je to, kako ističe, ponajviše poboljšanih poslovnih rezultata podružnice ZET. „Iako ZET i dalje ostvaruje gubitak, on je u prvom polugodištu gotovo prepolovljen u odnosu na prvo polugodište prošle godine, sa 107 na 66 milijuna kuna", kaže Švaljek.
„Ostvarena dobit i stabilizacija financijske situacije ključni su razlozi zbog kojih je Standard&Poor′s nedavno poboljšao izglede u ocjeni kreditne sposobnost Holdinga, a ujedno i ono što ohrabruje da se nastavi s transformacijom društva", ističe Švaljek.
S&P je u kolovozu potvrdio rejting ZGH-a na ′B′, pri čemu je poboljšao njegove izglede iz negativnih u stabilne.
Zagrebački holding zabilježio je lani gotovo 10 posto ili 375 milijuna kuna veći prihod. Švaljek, međutim, navodi da s obzirom na aktualno stanje gospodarstva, porast prihoda nije mogao proizići iz veće potražnje za uslugama Holdinga, a ni podizanje cijena komunalnih usluga nije dolazilo u obzir, tim više što je to bilo jedno od načela koje je u novom mandatu zacrtao gradonačelnik Milan Bandić, odnosno Skupština Zagrebačkog holdinga.
„U takvim je okolnostima povećanju prihoda u prošloj godini najviše pridonijelo potpisivanje dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru kojim su značajno smanjene jubilarne nagrade. Kao posljedica te mjere, smanjena je sadašnja vrijednost rezerviranja za primanja zaposlenih, te su priznati prihodi od ukidanja rezerviranja za jubilarne nagrade u iznosu od 141 milijuna kuna. Osim toga, na povećanje poslovnih prihoda utjecalo je i povećanje prihoda od subvencija i potpora za 135 milijuna kuna u odnosu na 2012. godinu", tumači Švaljek.
Ističe i da su u prvih šest mjeseci ove godine prihodi ZGH-a neznatno, za 0,2 posto, smanjeni u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. „Radi usporedivosti, navodim podatak koji u oba razdoblja ne uključuje podružnice koje su krajem 2013. godine izdvojene iz sastava društva ZGH d.o.o. - AGM, GSKG, Vodoopskrba i odvodnja i Upravljanje sportskim objektima", napominje Švaljek.
Ukupna zaduženost manja za 554 milijuna kuna
Krajem lipnja, pak, ukupni je dug po obveznicama i kreditima Zagrebačkog holdinga dosezao 5,8 milijardi kuna. Od toga su obveze po izdanim obveznicama bile 2,3 milijarde kuna, dugoročne kreditne obveze 2,7 milijardi kuna, a kratkoročne kreditne obveze 826 milijuna kuna.
„Iako je ukupna zaduženost Holdinga razmjerno visoka, na kraju prvog polugodišta ona je bila za 554 milijuna kuna niža nego krajem prvog polugodišta prošle godine. Radi se o smanjenju od gotovo 9 posto, a očekujem da će se takav trend nastaviti i u idućem razdoblju", kaže Švaljek.
Dodaje da je zahvaljujući pretvaranju kratkoročnih kredita u dugoročne, uz suglasnost Grada Zagreba, koje je uslijedilo početkom drugog polugodišta ove godine, Zagrebački holding sada bez kratkoročnih kreditnih zaduženja.
„Željela bih naglasiti da je ovime osjetno smanjen rizik financiranja Holdinga koji je sredinom prošle godine zbog visoke razine kratkoročnih obveza bio izuzetno velik", kaže Švaljek.
Obveznice čija vrijednost iznosi 300 milijuna eura ili oko 2,3 milijarde kuna dospijevaju za tri godine. Već u prvoj polovini ove godine u Holdingu su ozbiljno pristupili razradi najpovoljnijeg načina njihove otplate.
„Vjerujem da će on biti definiran do kraja godine, a sljedeće godine i implementiran. Dio iznosa duga po obveznicama trebat će refinancirati, ali je za očekivati da će financijske institucije, uzimajući u obzir poboljšane financijske rezultate Holdinga, biti spremne ponuditi zadovoljavajuće uvjete financiranja", rekla je Švaljek.
Napomenula je da Holding, usporedo s ovim aktivnostima, priprema strateške dokumente kojima će predstaviti svoje srednjoročne i dugoročne razvojne ambicije, te održive poslovne modele koji će jamčiti njihovo ostvarivanje.
U proteklih pola godine značajno je smanjen i broj zaposlenika u Holdingu. Krajem lipnja u tvrtki je bilo zaposleno 8.462 radnika. Ako se zanemari utjecaj izdvajanja podružnica, broj zaposlenika smanjen je za 12 posto ili 1.198 radnika u odnosu na kraj prvog lanjskog polugodišta.
„Rekla bih da se radi o impresivnom smanjenju broja zaposlenih, da se planovi u tom pogledu dosljedno ostvaruju te da odabrani model zbrinjavanja viška zaposlenika donosi željene efekte. S obzirom na to da je značajan broj zaposlenika prihvatio taj model, i njihova su očekivanja očito bila ispunjena. Građani sigurno mogu potvrditi da, usprkos ovom smanjenju broja zaposlenih, kvaliteta komunalnih usluga koje pruža Holding nije pala, što je iznimno važno", navodi Švaljek te dodaje da je sveobuhvatno restrukturiranje Holdinga jedan od prioriteta Gradske uprave i Uprave Holdinga, ali na način da se ne dovede u pitanje funkcioniranje grada i kvalitetu života njegovih stanovnika.
Fokus na održiv rast
I dok je u proteklih godinu dana naglasak u restrukturiranju Holdinga bio na financijskom, te djelomično na organizacijskom restrukturiranju, u idućem razdoblju preostaje ustrajan posao na pronalaženju učinkovitijih poslovnih modela koji će osigurati dugoročno stabilno poslovanje i održiv rast društva, kaže Švaljek.
„To podrazumijeva temeljito preispitivanje mogućnosti smanjenja svih vrsta troškova, poboljšanje naplate prihoda, ulaganja u unapređenje i ponudu novih usluga te u svakom pogledu približavanje poslovanja standardima koji vrijede u kompanijama u privatnom sektoru. Dodatni izazov predstavlja i priprema određenih projekata za sufinanciranje sredstvima EU fondova, kao i komercijalizacija tzv. non-core imovine i djelatnosti", ističe Švaljek.
Navodi i da su u ovome trenutku najvažniji investicijski projekti ZGH-a izgradnja osnovne škole u Sesvetskom Kraljevcu, srednje škole u Sopnici-Jelkovcu i bazena na Sveticama.
Ukupan planiran iznos ulaganja u ove objekte u 2014. godini iznosi 176 milijuna kuna. Završetak izgradnje škola očekuje se početkom rujna, bazen i dvorana srednje škole u Sopnici-Jelkovcu bit će dovršeni tijekom studenoga ove godine, dok bi bazen na Sveticama trebao biti stavljen u funkciju u svibnju 2015. godine, kazala je Švaljek u razgovoru za Hinu.
| Podijeli sadržaj: | ||||
- 17.11.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u ve...
- 16.11.2025 TJEDNI PREGLED: Svjetske burze nestabilne, u fokusu tehnološ...
- 17.11.2025 EU tržišta OTVARANJE: Ulagači oprezni, indeksi stagniraju
- 17.11.2025 Vlasnik Lidla i Kauflanda ulaže 11 mlrd eura u podatkovni ce...
- 16.11.2025 TJEDNI PREGLED: Dolar oslabio prema košarici valuta drugi tj...
- 10.11.2025 Obavijest posjetiteljima - Eurizon AM fondovi
- 07.10.2025 Intercapital fondovi postaju Erste fondovi
- 29.08.2025 Hanfa dala suglasnost Fini za preuzimanje Zagrebačke burze
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 21.11.2025 Komentar tržišta - Erste Asset Management - listopad 2025.
- 21.11.2025 Komentar tržišta - Eurizon AMC - listopad 2025.
- 19.11.2025 Investicijski kompas: unatoč geopolitičkim napetostima, tržišta i dalje u usponu
- 17.11.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 17.11.2025. - OTP Invest
- 10.11.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 10.11.2025. - OTP Invest
- 19.11.2025 MIROVINCI TJEDNO: Mirovinski fondovi s pozitivnim rezultatom u većini
- 17.11.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 11.11.2025 MIROVINCI TJEDNO: Dominacija mirovinskih fondova s negativnim rezultatom
- 10.11.2025 Obavijest posjetiteljima - Eurizon AM fondovi
- 10.11.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s negativnim tjednim rezultatom
- 21.11.2025 ZSE TJEDNO: Crobexi zabilježili pad, Končar najlikvidniji
- 21.11.2025 ZSE DANAS: Crobexi u crvenom, promet uvećan
- 21.11.2025 ZSE INTRADAY: Uz povećani promet, Crobexi znatno pali
- 21.11.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze prate pad Wall Streeta
- 21.11.2025 Komentar tržišta - Erste Asset Management - listopad 2025.
- 13.11.2025 dm Hrvatska povećao promet za 10,04 posto, na 571,06 milijuna eura
- 13.11.2025 Deutsche Telekom sa skromnim rastom prihoda i u trećem tromjesečju
- 07.11.2025 Poslovni rezultati OTP grupe za prvih devet mjeseci 2025.
- 07.11.2025 MOL s manjim prihodom i u trećem tromjesečju
- 07.11.2025 DHL s manjim prihodom u trećem tromjesečju
- 21.11.2025 Gotovo desetina njemačkih kompanija u ′kritičnom stanju′
- 21.11.2025 Japan planira 135 milijardi dolara poticaja za gospodarstvo
- 21.11.2025 Ravnomjeran rast poslovne aktivnosti u eurozoni u studenom
- 21.11.2025 HPB predlaže isplatu 21,83 eura dividende po dionici
- 21.11.2025 AI može unaprijediti turizam
- Izdavanje / kupnja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Zamjena udjela među fondovimaSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Otkup / prodaja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Pitajte nasObratite nam se ako trebate dodatne odgovore i objašnjenja. Investicijske savjete ne dajemo.
(na kraju Q3 - 2025)
- Dionički
- Mješoviti
- Obveznički
- Kratkoročni obv.
| Fond | Prinos | Riz. | Portfelj | Prinosi | Kupi | ||
| Capital Breeder | +37,22% | 3 | |||||
| Global Kapital | +35,58% | 4 | |||||
| Erste SEE Equity - klasa B | A | +33,74% | 3 |
| Fondovi | Trajanje akcije | Info |
| OTP Absolute - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.02.2022. do 31.12.2025., zaključno do 14:00.
OTP Absolute Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
| OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.04.2022. do 31.12.2025., zaključno do 14:00.
OTP indeksni Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela OTP Meridian 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
| A1 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Društvo je donijelo odluku o nenaplaćivanju ulazne naknade do kraja 2025. godine.
A1 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
| Erste AM fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima putem portala Hrportfolio ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 01.01.2022. do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji Erste Bond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Erste Balanced Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Erste SEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Erste Global Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Erste Global Technology Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
| Erste AM fondovi - trajni nalog | AKCIJA do opoziva | |
Temeljem odluke o ukidanju ulazne naknade za sva ulaganja putem trajnog naloga, koja se odnosi na sve ex-Icam fondove, sva ulaganja putem trajnog naloga zaprimljena putem portala Hrportfolio, započeta u razdoblju trajanja akcije oslobođena su ulazne naknade tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji
Svi ex-Icam fondovi Usporedba fondova Kupnja udjela u fondu |
||
| Erste Income Plus - ulazna naknada 0,50% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela putem portala Hrportfolio u Erste Income Plus fondu ulazna naknada je umanjena s 1,00 posto na 0,50 posto, do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji Erste Income Plus Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
| ZB Conservative - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u fondu ZB Conservative ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 14.11.2022. do opoziva.
ZB conservative Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt i pravila ZB Invest Funds |
||
| Indeks | Vrijeme | Vrijednost | Bod +/- | % | Graf |
| CROBEX* | 21.11. 16:00 | 3732,10 | -30,82 |
-0,82 |
|
| CROBEX10* | 21.11. 16:00 | 2381,81 | -16,37 |
-0,68 |
|
| CROBEX10tr* | 21.11. 16:00 | 2739,65 | -18,84 |
-0,68 |
|
| ADRIAprime* | 21.11. 16:00 | 2927,71 | -16,89 |
-0,57 |
|
| CROBISTR* | 21.11. 16:31 | 185,8244 | 0,01 |
0,00 |
|
| CROBIS* | 21.11. 16:31 | 99,2301 | 0,00 |
0,00 |
| Dionica | Zadnja | Promjena | Promet |
| KOEI | 644,00 € |
-0,62% |
431.636,00 € |
| ADRS2 | 72,40 € |
-3,47% |
390.344,60 € |
| HPB | 310,00 € |
0,00% |
307.016,00 € |
| DLKV | 8,00 € |
-2,20% |
212.606,22 € |
| IG | 55,80 € |
-1,76% |
211.650,20 € |
| PODR | 160,00 € |
0,31% |
135.096,00 € |
| TOK | 19,75 € |
-1,74% |
126.758,70 € |
| ZITO | 19,40 € |
-2,51% |
118.130,25 € |
| ADPL | 19,20 € |
-2,78% |
113.834,05 € |
| 7SLO | 48,76 € |
-0,87% |
113.667,58 € |
| Redovni dionički promet: | 2.845.256,67 € |
| Redovni obveznički promet: | 62.044,17 € |
| Sveukupni promet: | 2.907.300,84 € |








