- 14.09.2025 TJEDNI PREGLED: Dolar oslabio drugi tjedan zaredom, čeka se ...
- 14.09.2025 TJEDNI PREGLED: Wall Street na rekordnim razinama, čeka se s...
- 16.09.2025 ZSE DANAS: Crobexi crveni nakon devet dana rasta, Končar naj...
- 15.09.2025 Šef Europske agencije za banke podnio ostavku
- 15.09.2025 Nvidia prekršila kineske propise o monopolu
- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazne naknade u pod-fondovima ZB Investa
- 29.08.2025 Hanfa dala suglasnost Fini za preuzimanje Zagrebačke burze
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 15.09.2025 Tjedni komentar tržišta 15.9.2025 - OTP Invest
- 08.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 8.9.2025. - OTP Invest
- 02.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 1.9.2025. - OTP Invest
- 28.08.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - srpanj 2025.
- 26.08.2025 Dionice nastavljaju s rastom, unatoč oprezu investitora
- 16.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: U prošlom tjednu porasla većina mirovinskih fondova
- 15.09.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi pozitivno, tri fonda s prinosom iznad 30 posto
- 11.09.2025 Hanfa odobrila pripajanje InterCapital AM-a Erste AM-u
- 09.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 08.09.2025 TJEDNI PREGLED: U većini fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 18.09.2025 ZSE INTRADAY: Uz skroman promet, Crobexi porasli
- 18.09.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze porasle
- 18.09.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se stagnacija Crobexa nakon dva dana pada
- 18.09.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Većina azijskih burzi porasla, dolar ojačao
- 18.09.2025 WALL STREET: Unatoč smanjenju kamata, investitori na oprezu
- 15.09.2025 Nvidia prekršila kineske propise o monopolu
- 01.09.2025 Oštar pad dobiti kineskog proizvođača električnih vozila
- 28.08.2025 Rast dobiti i prihoda Nvidije premašio 50 posto
- 27.08.2025 Lego s rekordnom prodajom u prvoj polovici godine
- 26.08.2025 Spotify uvodi novu uslugu kako bi privukao veći broj korisnika
- 18.09.2025 Njemačka treba još 5,5 mlrd eura za cestovnu infrastrukturu
- 18.09.2025 Intervencionizam ne smije biti trajan
- 18.09.2025 Najveću dobit ostvarili poduzetnici iz Zagreba, Splita i Velike Gorice
- 18.09.2025 Croatiabonusesfinder otkrio je pet najizdašnijih bonusa u 2025. Godini
- 17.09.2025 Je li Trumpova kritika središnje banke opravdana?
Objavljeno: 06.07.2010
KAKVA SU OČEKIVANJA ZA TREĆI KVARTAL?
Podijeli sadržaj: | ||||
Protekli mjesec obilježile su nestabilnosti na tržištu dionica s tro-znamenkastim dnevnim dobicima i gubicima. Iako tržišne volatilnosti nije bilo zabavno za promatrati, ponosno ističemo kako Platinum dionice nisu podlegle tržišnim pritiscima te su ostvarile zavidne rezultate. Primjerice, Valeant Pharmaceuticals International (VRX) ostvarila je porast 15% u mjesec dana! Ohrabrujuća vijest s tržišta dionica spominje nekoliko moćnih sila koje bi trebale pogurati naše dionice prema gore tijekom sljedećeg kvartala. Ovaj mjesec, želimo vam istaknuti izvrstan uspjeh ostvaren tijekom drugog tromjesečja prema rezultatima posljednjih testiranja koja upućuju na globalni gospodarski oporavak.
Očekujemo nastavak dobre sezone
Početak srpnja nam šalje signale o optimističnim zaradama tijekom sljedećeg kvartala. Dok su ukupne dobiti S&P 500 dionica lagano počele usporavati, dionice Platinum portfelja i dalje daju naslutiti impresivne zarade. U nadolazećem tromjesečju očekujemo kako će naše dionice ponovno nadići očekivanja Wall Streeta, no isto tako nezaobilazno nas očekuju usporene stope rasta pojedinih dionica iz Platinum portfelja. Bez ustručavanja možemo reći kako očekujemo impresivne zarade, ali to nije sve čemu se imamo nadati u sljedećem kvartalu.
Okrenutost ka kvaliteti = fokus na nisko-kapitalizirane dionice
Dok je ukupno dioničko tržište bilježilo pad, naše su se dionice uspješno odupirale istome. Razlog tome vidimo u našoj odluci da ne gubimo vrijeme ulažući u manje kvalitetne, trendovske dionice. Mi smo se držali naše provjerene strategije i spremno dočekali da se tržište blagonaklono okrene prema tvrtkama čije se dionice nalaze u našem portfelju
Vjerujemo kako će se niske kamatne stope u SAD-u održati na ovim povijesno niskim razinama u doglednoj budućnosti, s obzirom da FED nema alternativnih izbora kada je riječ o poticanju gospodarske aktivnosti i sprječavanju državnog duga od daljnjeg napuhavanja. Sve je to stvorilo pogodno okruženje za naše inovativne i okretne nisko-kapitalizirane dionice, pogotovo one iz sektora visoke tehnologije (poluvodiči).
Oporavak u obliku slova "U" ili oporavak u obliku slova "V"
Važno je naglasiti kako se gospodarski oporavak razlikuje ovisno o tržištu koje promatramo. Ono što je važnije od samog oblika oporavka je činjenica da je isti nastupio te unatoč sporom ostvarivanju očekuje se njegov nastavak kroz nadolazeći kvartal. Procvat u tehnološkim dionicama i dalje će generirati oporavak diljem svijeta te u konačnici pripomoć prilikom zaobilaženja "double-dip" recesije (oporavak u obliku slova "W").
Istaknimo kako Europa i SAD prolaze kroz oporavak poslovnog ciklusa u obliku slova "U", koji je potaknut snažnim V-oblikovanim oporavkom u Aziji, Indiji i Latinskoj Americi. Zbog demografskih pritisaka i rastuće srednje društvene klase na tržištima u nastajanju, očekujemo kako će 2010. godina biti izražajno plodna za ostvarivanje rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP-a) u značajnim svjetskim gospodarstvima.
Značajan broj Platinum dionica upravo je kapitalizirao zahvaljujući ovom globalnom rastu, posebno naše visoko-tehnološke dionice (poluvodiči). A ono što je još impresivnije je činjenica da dok ukupno dioničko tržište gubi na momentumu, naše dionice dobivaju na ubrzanju te iskorištavaju tržišnu okrenutost ka kvaliteti.
Očekuje se kako će ukupno dioničko tržište izgubiti na širini i snazi, ponajviše zbog nisko-kvalitetnih dionica poput Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) i Freddie Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation), dok će kvalitetne dionice nastaviti s probitkom prema vrhu ljestvice uspješnih dionica. Mnoge su najuspješnije dionice protekle godine dolazile iz financijskog sektora gospodarstva. No, takve dionice nisu više "hit". Najbolji primjer kaosa povezanog s financijskim dionicama je tužna priča o Fannie i Freddie.
NYSE je delistirao poznate povlaštene dionice hipotekarnih divova Fannie Mae i Freddie Mac. Od 8. srpnja Freddie dionice trgovat će na OTC tržištu (over-the-counter). Zašto je uopće bitno spominjati ove neslavne dionice? Upravo zato što su Fannie Mae i Freddie Mac bile najuspješnije dionice tijekom 2009. godine. Zahvaljujući njima, protekla godina poznata je kao "junk year", a upravo su te dionice utabale put drugim nisko-kvalitetnim dionicama i otvorile sezonu gubitaka. Na našu sreću, ove nisko-kvalitetne dionice napuštaju dioničko tržište te ostavljaju prostor za impresivna ostvarenja naših visoko-kvalitetnih dionica.
Među našim uspješnicama nalazi se i Impax laboratories Inc (IPXL). Ova kompanija, koja se specijalizirala u proizvodnji generičkih lijekova, iza sebe ostavila je uspješan prvi kvartal te krenula jednako energično kroz drugo tromjesečje. Tijekom prvog kvartala prodaja Impax-a porasla je za 448,9% na 323,3 milijuna dolara, dok je dobit skočila za 5050% na 131,5 milijuna dolara ili 2,06 dolara po dionici. Razloge ovih zadivljujućih rezultata kompanija vidi u snažnoj prodaji nekih od novo-uvedenih proizvoda. Na našu radost, Impax je nastavio s lansiranjem novih farmaceutika te uspješno nastavio nizati uspjehe. Impax je nedavno objavio kako planira izazvati patent "Abbott Laboratories" te planira donijeti svoju inačicu lijeka "Trilipix" na tržište. Također, kompanija je nedavno razriješila spor vezan uz intelektualno vlasništvo s timom farmaceutskih kompanija koje razvijaju "Opana ER" - lijek za ublažavanje bolova. Impax će početi s proizvodnjom generičke verzije toga lijeka od 2013. godine.
Kao rezultat ovih obećavajućih najava, analitičari su revidirali njihove procjene dobiti za IPXL 182% više u protekla tri mjeseca. Sada predviđaju kako će tvrtka izvijestiti EPS od 0,56 dolara po dionici te prihod od 173,4 milijuna dolara. Ovakve procjene predstavljaju porast od 1.020% (EPS) i 198% (prihodi) u odnosu na prošlu godinu. Zato preporučamo da iskoristite priliku i osigurate si udjel u ohrabrujućim zaradama ove dionice.
Dakle, kakva je naša situacija s nisko-kapitaliziranim dionicama u trenutcima ulaska u ljetno razdoblje? Ohrabruje nas sve veća usmjerenost prema kvalitetnim dionicama, tj. odmak od "junk" dionica koje su dominirale proteklom godinom. Odlična je vijest kako ulagači sve više prepoznaju važnost visoko-kvalitetnih dionica te se okreću visoko-tehnološkim draguljima kao što su naše Impax i Valeant Pharmaceuticals International dionice.
- 14.09.2025 TJEDNI PREGLED: Dolar oslabio drugi tjedan zaredom, čeka se ...
- 14.09.2025 TJEDNI PREGLED: Wall Street na rekordnim razinama, čeka se s...
- 16.09.2025 ZSE DANAS: Crobexi crveni nakon devet dana rasta, Končar naj...
- 15.09.2025 Šef Europske agencije za banke podnio ostavku
- 15.09.2025 Nvidia prekršila kineske propise o monopolu
- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazne naknade u pod-fondovima ZB Investa
- 29.08.2025 Hanfa dala suglasnost Fini za preuzimanje Zagrebačke burze
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 15.09.2025 Tjedni komentar tržišta 15.9.2025 - OTP Invest
- 08.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 8.9.2025. - OTP Invest
- 02.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 1.9.2025. - OTP Invest
- 28.08.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - srpanj 2025.
- 26.08.2025 Dionice nastavljaju s rastom, unatoč oprezu investitora
- 16.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: U prošlom tjednu porasla većina mirovinskih fondova
- 15.09.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi pozitivno, tri fonda s prinosom iznad 30 posto
- 11.09.2025 Hanfa odobrila pripajanje InterCapital AM-a Erste AM-u
- 09.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 08.09.2025 TJEDNI PREGLED: U većini fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 18.09.2025 ZSE INTRADAY: Uz skroman promet, Crobexi porasli
- 18.09.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze porasle
- 18.09.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se stagnacija Crobexa nakon dva dana pada
- 18.09.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Većina azijskih burzi porasla, dolar ojačao
- 18.09.2025 WALL STREET: Unatoč smanjenju kamata, investitori na oprezu
- 15.09.2025 Nvidia prekršila kineske propise o monopolu
- 01.09.2025 Oštar pad dobiti kineskog proizvođača električnih vozila
- 28.08.2025 Rast dobiti i prihoda Nvidije premašio 50 posto
- 27.08.2025 Lego s rekordnom prodajom u prvoj polovici godine
- 26.08.2025 Spotify uvodi novu uslugu kako bi privukao veći broj korisnika
- 18.09.2025 Njemačka treba još 5,5 mlrd eura za cestovnu infrastrukturu
- 18.09.2025 Intervencionizam ne smije biti trajan
- 18.09.2025 Najveću dobit ostvarili poduzetnici iz Zagreba, Splita i Velike Gorice
- 18.09.2025 Croatiabonusesfinder otkrio je pet najizdašnijih bonusa u 2025. Godini
- 17.09.2025 Je li Trumpova kritika središnje banke opravdana?
- Izdavanje / kupnja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Zamjena udjela među fondovimaSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Otkup / prodaja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Pitajte nasObratite nam se ako trebate dodatne odgovore i objašnjenja. Investicijske savjete ne dajemo.
(na kraju Q2 - 2025)
- Dionički
- Mješoviti
- Obveznički
- Kratkoročni obv.
Fond | Prinos | Riz. | Portfelj | Prinosi | Kupi | ||
Capital Breeder | +25,00% | 3 | |||||
Global Kapital | +23,59% | 4 | |||||
InterCapital SEE Equity - klasa B | A | +22,32% | 3 |
Fondovi | Trajanje akcije | Info |
OTP Absolute - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.02.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP Absolute Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.04.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP indeksni Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela OTP Meridian 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
A1 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Društvo je donijelo odluku o nenaplaćivanju ulazne naknade do kraja 2025. godine.
A1 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon fondovi - ulazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda. Navedeno vrijedi do opoziva.
Eurizon HR Flexible 30 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR Conservative 10 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR International Multi Asset fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon HR Equity fond - izlazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Prilikom otkupa udjela izlazna naknada se umanjuje te za sva ulaganja do 12 mjeseci iznosi 1,00 posto umjesto prospektom propisanih 2,00 posto. Za ulaganja duža od 12 mjeseci izlazna naknada se ne naplaćuje, iznosi 0,00 posto. Navedeno vrijedi za ulagače koji pri kupnji udjela dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 19.07.2023. do opoziva.
Eurizon HR Equity fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima putem portala Hrportfolio ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 01.01.2022. do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Bond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Balanced Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital SEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Technology Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - trajni nalog | AKCIJA do opoziva | |
Društvo InterCapital Asset Management donijelo je odluku o ukidanju ulazne naknade za sva ulaganja putem trajnog naloga, koja se odnosi na sve fondove kojima upravlja ICAM. Sva ulaganja putem trajnog naloga zaprimljena putem portala Hrportfolio, započeta u razdoblju trajanja akcije oslobođena su ulazne naknade tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji
Svi InterCapital fondovi Usporedba fondova Kupnja udjela u fondu |
||
InterCapital Income Plus - ulazna naknada 0,50% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela putem portala Hrportfolio u InterCapital Income Plus fondu ulazna naknada je umanjena s 1,00 posto na 0,50 posto, do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Income Plus Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
ZB Conservative - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u fondu ZB Conservative ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 14.11.2022. do opoziva.
ZB conservative Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt i pravila ZB Invest Funds |
Indeks | Vrijeme | Vrijednost | Bod +/- | % | Graf |
CROBEX* | 18.09. 12:36 | 3831,59 | 2,81 |
0,07 |
|
CROBEX10* | 18.09. 12:36 | 2433,65 | -4,21 |
-0,17 |
|
CROBEX10tr* | 18.09. 12:36 | 2799,33 | -4,77 |
-0,17 |
|
ADRIAprime* | 18.09. 12:32 | 2967,91 | -5,85 |
-0,20 |
|
CROBISTR* | 17.09. 16:31 | 184,9461 | 0,01 |
0,01 |
|
CROBIS* | 17.09. 16:31 | 99,2134 | 0,00 |
0,00 |
Dionica | Zadnja | Promjena | Promet |
KOEI | 660,00 € |
0,00% |
720.122,00 € |
7SLO | 50,00 € |
-0,66% |
220.970,54 € |
HT | 42,00 € |
0,00% |
118.062,00 € |
ZITO | 21,90 € |
0,00% |
69.018,90 € |
7CASH | 105,66 € |
0,00% |
52.830,00 € |
KODT | 3.800,00 € |
0,00% |
45.640,00 € |
ADPL | 18,40 € |
0,55% |
45.037,65 € |
7CRO | 34,05 € |
0,24% |
40.179,00 € |
KODT2 | 3.760,00 € |
-0,53% |
37.580,00 € |
RIVP | 6,26 € |
0,64% |
29.278,96 € |
Redovni dionički promet: | 1.539.912,26 € |
Redovni obveznički promet: | 58.887,30 € |
Sveukupni promet: | 1.598.799,56 € |