- 27.06.2025 ZSE TJEDNO: Crobexi zeleni, Končar najlikvidniji
- 27.06.2025 Počinje javna ponuda dionica Žito Grupe
- 27.06.2025 Od 1. srpnja rastu trošarine na duhanske prerađevine i duhan...
- 27.06.2025 Hrvatska zaostaje u povlačenju sredstava iz Višegodišnjeg fi...
- 27.06.2025 ECB mora prebaciti težište monetarne politike na diskrecijsk...
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 01.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 30.06.2025. - OTP Invest
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 23.06.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 23.06.2025. - OTP Invest
- 18.06.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - svibanj 2025.
- 16.06.2025 Što se zapravo događa s tržištima unatoč najavama carina?
- 01.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 30.06.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 26.06.2025 AKCIJA produljenje - OTP fondovi - ulazna naknada
- 24.06.2025 MIROVINCI TJEDNO: Prevladali mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 02.07.2025 ZSE INTRADAY: U mirnom trgovanju Crobexi pali drugi dan zaredom
- 02.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze blago porasle
- 02.07.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se stagnacija Crobexa, mirno trgovanje
- 02.07.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Ulagači oprezni, dolar dodatno oslabio
- 02.07.2025 WALL STREET: Skliznuće s rekordnih razina
- 05.06.2025 Tokić grupa povećala dobit za 14 posto, na devet milijuna eura
- 04.06.2025 Glavna skupština Pevexa: Lanjska dobit se zadržava
- 29.05.2025 Prihod Nvidije poskočio na početku godine
- 29.05.2025 Allianz Hrvatska: Bruto dobit lani dosegla rekordnih 29,3 milijuna eura
- 28.05.2025 Skok prihoda i dobiti Xiaomija u prvom tromjesečju
- 02.07.2025 Američki izvoz ukapljenog plina smanjen u lipnju
- 02.07.2025 Turizam u šest mjeseci s 4 posto više noćenja; ljeto moguće kao lani
- 02.07.2025 Dimitris Rompis novi glavni direktor Coca-Cole HBC Adria
- 02.07.2025 Švicarski Axpo gasi reaktor zbog visoke temperature rijeke Aare
- 02.07.2025 Narudžbe u njemačkoj industriji strojeva poskočile u svibnju
SLOVENSKO TRŽIŠTE KAPITALAObjavljeno: 21.07.2014

Hrvatski institucionalni ulagači snažni su akteri na Ljubljanskoj burzi
Podijeli sadržaj: | ||||
Slovensko tržište kapitala uvjerljivi je pobjednik prvog polugodišta među značajnijim regionalnim tržištima.
Dok su Zagrebačka i Beogradska burza ostvarili sramežljiv rast indeksa, ljubljanski SBITOP ojačao je za četvrtinu. K tome, promet je uvećan za preko 60 posto. Iako su na optimizam ulagača djelovali relativno dobri makroekonomski podaci slovenskog gospodarstva, glavni okidač dala je sada već bivša vlada premijerke Alenke Bratušek koja je najavila i pokrenula privatizaciju velikih slovenskih tvrtki.
Njezinim porazom na unutarstranačkim izborima Pozitivne Slovenije i izbijanjem političke krize investitori su se nakratko pobojali da će privatizacija ostati tek pusta želja. O situaciji na slovenskom tržištu nakon izbora te zašto nije želio sudjelovati u povezivanju Zagrebačke, Makedonske i Bugarske burze govori Andrej Šketa, predsjednik Uprave Ljubljanske burze.
Ljubljanska burza imala je vrlo uspješno polugodište uz rast indeksa SBITOP preko 25 posto. Jesu li vas ovakvi rezultati iznenadili i što očekujete u nastavku godine?
Imali smo doista uspješno prvo polugodište - osim 25-postotnog rasta indeksa, promet se povećao za 61 posto u usporedbi s istim lanjskim razdobljem. Trend rasta nije nas iznenadio jer su vrijednosti slovenskih dionica nakon pada 2008. godine bile na niskoj razini koja nije odražavala uspješnost poslovanja kompanija. Slovenija je u prva dva tromjesečja dosegla manji rast BDP-a, ponajprije na temelju povećanog izvoza koji je porastao za 4,8 posto. Najznačajnije slovenske kompanije imaju također dobar dividendni prinos, a značajan upliv imala je i najavljena privatizacija. Rast uslijed najave privatizacije nije bio ograničen samo na tvrtke koje se privatiziraju već se prelio i na druga poduzeća zbog uvjerenosti ulagača da je slovensko gospodarstvo u dobrom stanju. Prodajni postupci pokrenuti su ponajprije jer se vlasnici poduzeća - banke i država - moraju dezinvestirati. U nastavku godine očekujemo da će opseg prometa ostati velik, ali tako drastičan rast indeksa ne očekujemo.
Proces privatizacije pokrenula je premijerka Bratušek. Očekujete li nastavak tog procesa bez obzira na promjenu vlasti u Sloveniji?
Pozitivnom trendu svakako je pomogla odluka vlade o privatizaciji te početak postupaka. Privatizacija nije jednostavan proces, ali sam siguran da će se postupci privatizacije nastaviti bez obzira koje stranke budu na vlasti. Bilo bi dobro kada bi se dio privatizacije obavio putem tržišta uz uključenje portfeljskih ulagača.
Na hrvatskom tržištu kapitala još se ne vide efekti ulaska u EU, kako po prometima i kretanju indeksa, tako ni po aktivnosti stranih brokerskih kuća. Što je članstvo u EU donijelo slovenskom tržištu kapitala?
Ulazak u EU na Ljubljansku burzu nije imao neposrednog učinka, ali je imao posrednog učinka na slovensko tržište kapitala kroz dobre poslovne rezultate kompanija kojima je ulaskom u EU i uvođenjem eura olakšana suradnja s drugim članicama EU te izvoz na europsko tržište. Ljubljanskoj burzi i tržištu kapitala preokret je donijelo uključenje u skupinu CEESEG (Bečka, Praška, Budimpeštanska i Ljubljanska burza) 2008. godine i dijeljenje zajedničke infrastrukture na čelu sa zajedničkom trgovinskom platformom Xetra, ali i druge zajedničke aktivnosti za razvoj i promociju skupine i pojedinačnih burzi. CEESEG trenutno ima ukupno 167 članova, od toga 76 međunarodnih i ukupni mjesečni promet od prosječnih 6,5 milijardi eura. Po ulasku u CEESEG i uvođenju Xetre Ljubljanska burza dobila je četiri nova međunarodna člana. Također, značajno se promijenila struktura ulagača. Dok je 2008. udjel inozemnih ulagača u prometu Prve kotacije iznosio 24 posto, lani je udjel iznosio preko 48 posto. Dobar dio prometa stranaca provodi se preko slovenskih brokerskih kuća, pa je prošle godine 17 domaćih članova doseglo tržišni udjel od 85 posto. Četiri međunarodna člana imali su 15-postotni udjel u ukupnom burzovnom prometu.
Nedavno je osnovan SEE Link, zajednička tvrtka Bugarske, Makedonske i Zagrebačke burze kojom bi se trebala omogućiti razmjena burzovnih naloga. Kako ocjenjujete taj projekt i zašto ga Ljubljanska burza nije smatrala prihvatljivim da se u njega uključi?
Ljubljanska burza sudjelovala je u pokretanju projekta, ali se za sudjelovanje u provedbi nije odlučila. Burze i tržišta u regiji jugoistočne Europe u vrlo su različitim položajima, stoga takvo sudjelovanje na različita tržišta ima i različite poslovne i razvojne učinke. Za Ljubljansku burzu, kao članicu skupine CEESEG, pozitivni učinci bili bi prilično ograničeni, ponajviše jer bi bilo potrebno značajno uložiti u standardizaciju i reorganizaciju infrastrukture, ponajviše na strani burzovnih članova.Za Ljubljansku burzu iz područja Hrvatske, Makedonije i Bugarske najveći potencijal predstavljaju ulagači iz Hrvatske jer su članovi Ljubljanske burze već uspostavili dobru potporu ulagačima i vrlo učinkovit način prijenosa naloga između obje države. Sve u svemu, na Ljubljanskoj burzi nismo vidjeli dovoljno razloga da bi u ovom trenutku ulagali u dodatno infrastrukturno povezivanje tržišta jugoistočne Europe.
Kako vidite budućnost regionalnih tržišta?
Tržište kapitala je, neovisno o lokaciji, uvijek globalno, dok je podrška ulagačima i ponajprije izdavateljima ono što ga izdvaja na lokalnoj, odnosno regionalnoj razini. Pristup do funkcionalnog i likvidnog tržišta kapitala za svaku je državu od najveće važnosti i nužan uvjet za uspješan gospodarski rast. U tome vidimo priliku nacionalnih tržište kapitala, ponajprije manjih kao što je slovensko tržište, kao ulaznu točku u zajedničko regionalno tržište. Ono mora biti dovoljno veliko, mora imati ujednačenu i učinkovitu infrastrukturu i na njemu moraju djelovati međunarodni ulagači.Manja, izolirana nacionalna tržišta teško će biti uspješna, stoga svi tražimo nove oblike suradnje. Nama je to relativno jednostavno jer smo dio skupine koja upravlja međunarodnim tržištem. U CEESEG-u Ljubljanska burza sudjeluje s jedan posto prometa, pa upotrebom zajedničke infrastrukture možemo samo dobiti. Slovenskom tržištu kapitala takvo skupno tržište predstavlja primarnu platformu za prikupljanje svježeg kapitala, u kombinaciji domaćih i stranih ulagača.
Pokrenuli ste zajedničku investitorsku konferenciju sa Zagrebačkom burzom. Što Ljubljanskoj burzi znače hrvatski investitori i namjeravate li unaprijediti suradnju sa Zagrebačkom burzom?
Hrvatska i Slovenija između sebe često su usredotočene na detalje i razlike između svojih tržišta kapitala dok nas međunarodni ulagači vide kao jedno investicijsko područje. Mišljenja sam da smo zajedno sposobni ulagačima ponuditi širok izbor dobrih i zanimljivih proizvoda. Hrvatski institucionalni ulagači jedni su od najznačajnijih aktera u prometu na Ljubljanskoj burzi. Spomenuta konferencija za nas je bila jedna od najuspješnijih investicijskih konferencija do sada, i po broju sastanaka i po kvaliteti strukture ulagača. Namjeravamo i dalje sudjelovati u zajedničkim aktivnostima sa Zagrebačkom burzom.
Podijeli sadržaj: | ||||
- 27.06.2025 ZSE TJEDNO: Crobexi zeleni, Končar najlikvidniji
- 27.06.2025 Počinje javna ponuda dionica Žito Grupe
- 27.06.2025 Od 1. srpnja rastu trošarine na duhanske prerađevine i duhan...
- 27.06.2025 Hrvatska zaostaje u povlačenju sredstava iz Višegodišnjeg fi...
- 27.06.2025 ECB mora prebaciti težište monetarne politike na diskrecijsk...
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 01.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 30.06.2025. - OTP Invest
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 23.06.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 23.06.2025. - OTP Invest
- 18.06.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - svibanj 2025.
- 16.06.2025 Što se zapravo događa s tržištima unatoč najavama carina?
- 01.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 30.06.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 26.06.2025 AKCIJA produljenje - OTP fondovi - ulazna naknada
- 24.06.2025 MIROVINCI TJEDNO: Prevladali mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 02.07.2025 ZSE INTRADAY: U mirnom trgovanju Crobexi pali drugi dan zaredom
- 02.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze blago porasle
- 02.07.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se stagnacija Crobexa, mirno trgovanje
- 02.07.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Ulagači oprezni, dolar dodatno oslabio
- 02.07.2025 WALL STREET: Skliznuće s rekordnih razina
- 05.06.2025 Tokić grupa povećala dobit za 14 posto, na devet milijuna eura
- 04.06.2025 Glavna skupština Pevexa: Lanjska dobit se zadržava
- 29.05.2025 Prihod Nvidije poskočio na početku godine
- 29.05.2025 Allianz Hrvatska: Bruto dobit lani dosegla rekordnih 29,3 milijuna eura
- 28.05.2025 Skok prihoda i dobiti Xiaomija u prvom tromjesečju
- 02.07.2025 Američki izvoz ukapljenog plina smanjen u lipnju
- 02.07.2025 Turizam u šest mjeseci s 4 posto više noćenja; ljeto moguće kao lani
- 02.07.2025 Dimitris Rompis novi glavni direktor Coca-Cole HBC Adria
- 02.07.2025 Švicarski Axpo gasi reaktor zbog visoke temperature rijeke Aare
- 02.07.2025 Narudžbe u njemačkoj industriji strojeva poskočile u svibnju
- Izdavanje / kupnja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Zamjena udjela među fondovimaSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Otkup / prodaja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Pitajte nasObratite nam se ako trebate dodatne odgovore i objašnjenja. Investicijske savjete ne dajemo.
(na kraju Q2 - 2025)
- Dionički
- Mješoviti
- Obveznički
- Kratkoročni obv.
Fond | Prinos | Riz. | Portfelj | Prinosi | Kupi | ||
Capital Breeder | +25,00% | 3 | |||||
Global Kapital | +23,59% | 4 | |||||
InterCapital SEE Equity - klasa B | A | +22,32% | 3 |
Fondovi | Trajanje akcije | Info |
OTP Absolute - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.02.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP Absolute Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.04.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP indeksni Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela OTP Meridian 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
A1 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Društvo je donijelo odluku o nenaplaćivanju ulazne naknade do kraja 2025. godine.
A1 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon fondovi - ulazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda. Navedeno vrijedi do opoziva.
Eurizon HR Flexible 30 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR Conservative 10 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR International Multi Asset fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon HR Equity fond - izlazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Prilikom otkupa udjela izlazna naknada se umanjuje te za sva ulaganja do 12 mjeseci iznosi 1,00 posto umjesto prospektom propisanih 2,00 posto. Za ulaganja duža od 12 mjeseci izlazna naknada se ne naplaćuje, iznosi 0,00 posto. Navedeno vrijedi za ulagače koji pri kupnji udjela dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 19.07.2023. do opoziva.
Eurizon HR Equity fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima putem portala Hrportfolio ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 01.01.2022. do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Bond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Balanced Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital SEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Technology Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - trajni nalog | AKCIJA do opoziva | |
Društvo InterCapital Asset Management donijelo je odluku o ukidanju ulazne naknade za sva ulaganja putem trajnog naloga, koja se odnosi na sve fondove kojima upravlja ICAM. Sva ulaganja putem trajnog naloga zaprimljena putem portala Hrportfolio, započeta u razdoblju trajanja akcije oslobođena su ulazne naknade tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji
Svi InterCapital fondovi Usporedba fondova Kupnja udjela u fondu |
||
InterCapital Income Plus - ulazna naknada 0,50% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela putem portala Hrportfolio u InterCapital Income Plus fondu ulazna naknada je umanjena s 1,00 posto na 0,50 posto, do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Income Plus Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
ZBI fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 14.11.2022. do opoziva.
Prospekt i pravila ZB Invest Funds krovnog UCITS fonda ZB CEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB conservative 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Asia Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB euroaktiv Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2025 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2030 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2040 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2055 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Portfolio 70 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB global 50 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB trend Podaci o fondu Ključne informacije - KIID |
Indeks | Vrijeme | Vrijednost | Bod +/- | % | Graf |
CROBEX* | 02.07. 15:11 | 3542,73 | -38,57 |
-1,08 |
|
CROBEX10* | 02.07. 15:11 | 2223,34 | -29,24 |
-1,30 |
|
CROBEX10tr* | 02.07. 15:11 | 2550,64 | -22,40 |
-0,87 |
|
ADRIAprime* | 02.07. 15:14 | 2738,39 | -19,32 |
-0,70 |
|
CROBISTR* | 01.07. 16:31 | 183,7987 | 0,02 |
0,01 |
|
CROBIS* | 01.07. 16:31 | 99,1179 | 0,00 |
0,00 |
Dionica | Zadnja | Promjena | Promet |
KODT | 3.090,00 € |
-1,28% |
285.210,00 € |
KOEI | 528,00 € |
-1,12% |
266.590,00 € |
IG | 60,00 € |
1,01% |
228.684,80 € |
RIVP | 6,08 € |
-0,65% |
154.965,20 € |
ADRS2 | 75,40 € |
-3,33% |
107.530,60 € |
HT | 41,40 € |
-1,90% |
84.516,00 € |
IKBA | 492,00 € |
0,00% |
69.582,00 € |
PLAG | 330,00 € |
-1,20% |
62.074,00 € |
SPAN | 56,00 € |
0,72% |
58.016,60 € |
ZABA | 25,00 € |
0,81% |
38.975,50 € |
Redovni dionički promet: | 1.780.562,91 € |
Redovni obveznički promet: | 0 € |
Sveukupni promet: | 1.780.562,91 € |