- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazn...
- 05.09.2025 ZSE TJEDNO: Crobexi zabilježili značajan tjedni rast, Končar...
- 05.09.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze na putu blagih tjednih dobitaka
- 05.09.2025 HUP za ′depolitizaciju′ usklađivanja minimalne p...
- 05.09.2025 Zapošljavanje u SAD-u stagniralo u kolovozu
- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazne naknade u pod-fondovima ZB Investa
- 29.08.2025 Hanfa dala suglasnost Fini za preuzimanje Zagrebačke burze
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 08.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 8.9.2025. - OTP Invest
- 02.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 1.9.2025. - OTP Invest
- 28.08.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - srpanj 2025.
- 26.08.2025 Dionice nastavljaju s rastom, unatoč oprezu investitora
- 25.08.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 25.08.2025. - OTP Invest
- 09.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 08.09.2025 TJEDNI PREGLED: U većini fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazne naknade u pod-fondovima ZB Investa
- 02.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: Većina mirovinskih fondova završila u minusu
- 01.09.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s negativnim tjednim rezultatom
- 10.09.2025 ZSE DANAS: Crobexi i šesti dan završili rastom, promet uvećan
- 10.09.2025 ZSE INTRADAY: Crobexi u plusu šesti dan zaredom, promet solidan
- 10.09.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze porasle, čeka se smanjenje kamata
- 10.09.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se smirivanje tržišta, stagnacija Crobexa
- 10.09.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Burze prate rast Wall Streeta
- 01.09.2025 Oštar pad dobiti kineskog proizvođača električnih vozila
- 28.08.2025 Rast dobiti i prihoda Nvidije premašio 50 posto
- 27.08.2025 Lego s rekordnom prodajom u prvoj polovici godine
- 26.08.2025 Spotify uvodi novu uslugu kako bi privukao veći broj korisnika
- 26.08.2025 Zagrebački holding lani s dobiti od 27,2 milijuna eura
- 10.09.2025 Meksiko priprema nove carine
- 10.09.2025 U srpnju nastavak rasta kružnih putovanja stranih brodova
- 10.09.2025 Počeo operativni rad Rijeka Gateway kontejnerskog terminala
- 10.09.2025 Krajem kolovoza 196,5 tisuća blokiranih građana
- 10.09.2025 Očekivanja malih američkih poduzeća poboljšana i u kolovozu
GOSPODARSTVO U 2024.Objavljeno: 27.12.2024

Nastavak rasta BDP-a i A razina kreditnog rejtinga
Podijeli sadržaj: | ||||
Nakon što je BDP u prošloj godini porastao za 3,1 posto, pozitivni trendovi, zahvaljujući ponajviše rastu potrošnje kućanstava i investicija, nastavljeni su i u ovoj godini, pa je tako u prvom kvartalu 2024. hrvatsko gospodarstvo poraslo za četiri posto, od travnja do kraja lipnja za 3,5 posto, a u trećem tromjesečju za 3,9 posto. Preostaje još vidjeti rezultate za četvrto tromjesečje koji će biti poznati krajem veljače iduće godine, no velika većina analitičara te domaćih i međunarodnih institucija je poprilično suglasno s procjenama Vlade, koja projicira rast u 2024. od 3,6 posto.
Primjerice, istovjetan rast za Hrvatsku prognozira Europska komisija, pri procjeni od 3,6 posto je i Hrvatska udruga banaka (HUB), Hrvatska narodna banka (HNB) prognozira rast za 3,7 posto, a Svjetska banka od 3,5 posto.
Hrvatsko gospodarstvo tako raste znatno brže od prosjeka EU-a i eurozone, koji bi prema prognozama Komisije u 2024. trebali ostvariti rast od 0,9 odnosno 0,8 posto.
Iako će usporiti u odnosu na ovu godinu, hrvatski BDP bi i u 2025. trebao rasti znatno snažnije od europskog prosjeka, pri čemu Vlada projicira rast od 3,2 posto, koji bi također trebao biti dominantno pogonjen rastom osobne potrošnje i investicija.
Rast plaća i zaposlenosti, pad nezaposlenosti
Komisija je blago optimističnija od Vlade pa hrvatskom gospodarstvu u 2025. prognozira rast od 3,3 posto, pri istovjetnoj procjeni je i HNB, dok je Svjetska banka na tri posto.
U ovoj godini se očekuje pad udjela javnog duga u BDP-u na 57,4 posto te deficit konsolidirane opće države od 2,1 posto. Taj udjel bi u idućoj godini trebao nastaviti padati, na 56 posto, dok bi deficit trebao iznositi 2,3 posto. Time će Hrvatska i u ovoj i idućoj godini prema oba kriterija biti unutar mastriških kriterija.
Ovu godinu je obilježio i daljnji snažan rast plaća, potaknut i reformom plaća u državnom i javnom sektoru, koja je rezultirala njihovim rastom za prosječno 32 posto. Tu je i rekordna razina zaposlenosti, koja je u jednom trenutku dosezala gotovo 1,75 milijuna, kao i rekordno niska nezaposlenost, pri čemu se u idućoj godini na tržištu rada očekuje nastavak pozitivnih trendova.
Inflacija i dalje na povišenim razinama
Nakon 10,8 posto u 2022. i osam posto u 2023., inflacija je nastavila usporavati i u ovoj godini, no i dalje je na povišenim razinama. Pritom Vlada prognozira njen rast u 2024. od oko tri posto, a 2,7 posto u 2025. godini.
No, u javnosti su i dalje prisutni brojni primjeri visokih cijena hrane, pri čemu brojni građani u kupovinu odlaze u susjedne zemlje, poput Slovenije i Italije. Da postoje oni koji pretjerano dižu cijene iznova je ocijenio i predsjednik Vlade Andrej Plenković, dok je ministar gospodarstva Ante Šušnjar najavio moguće proširenje liste proizvoda s limitiranim cijenama, kojih je trenutno 30.
Limitiranje cijena osnovnih proizvoda samo je dio Vladinih antiinflacijskih mjera, kojima već dulje vrijeme za građane i gospodarstvo subvencionira cijene struje, plina i naftnih derivata, a također i financijski pomaže umirovljenicima te socijalno ugroženim građanima.
"A" razina kreditnog rejtinga
Šesti antiinflacijski paket usvojen sredinom ožujka bio je vrijedan 503 milijuna eura, a sedmi, donesen u prvoj polovici rujna, nešto manje od 248 milijuna eura. Potonjim paketom, iako su subvencije za struju i plin zadržane, predviđeno je njihovo postupno poskupljenje za po ukupno deset posto.
Gospodarsku godinu je možda i najviše obilježilo podizanje kreditnog rejtinga Hrvatske u A kategoriju kod sve tri vodeće svjetske rejting agencije. Prva je to 13. rujna učinila agencija Standard & Poor′s, podignuvši dugoročni kreditni rejting Hrvatske s ′BBB+′ na ′A-′, uz pozitivne izglede, navevši kako su rastu rejtinga najviše pridonijeli pozitivni gospodarski pokazatelji, fiskalna konsolidacija, uspješna realizacija Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), kao i politička stabilnost.
Tjedan dana nakon, agencija Fitch podigla je rejting Hrvatske s ′BBB+′ na ′A-′, uz stabilne izglede, istaknuvši otpornost gospodarstva na vanjske šokove, smanjenje javnog duga i kontinuiranu integraciju u skupinu zemalja u jezgri eurozone.
Kreditni rejting izjednačen kod sve tri agencije
Ministar financija Marko Primorac je izjavio tom prilikom da A kategorija kreditnog rejtinga Hrvatsku stavlja na gospodarsku mapu stranih ulagača, dok je predsjednik Vlade Andrej Plenković apostrofirao benefite "povijesno visoke" razine rejtinga po građane i gospodarstvo, u vidu povoljnijeg zaduživanja. Poručio je i da ocjena Fitcha predstavlja itekako snažnu poruku za hrvatsko gospodarstvo, kao i priznanje za odgovorno upravljanje javnim financijama, za gospodarski rast, rast plaća, mirovina, poduzete reforme, odličnu apsorpciju europskih sredstava, integraciju u europodručje, kao i podizanje BDP-a po stanovniku na 78 posto prosjeka EU-a do kraja 2024. godine.
"Točka na i" uslijedila je 8. studenoga, kada je i treća rejting agencija - Moody′s, podignula kreditni rejting Hrvatske, i to za dvije razine, s ′Baa2′ na ′A3′, uz stabilne izglede, istaknuvši "oštro" smanjenje javnog duga i kontinuirano "poboljšanje snage" hrvatskog gospodarstva" zahvaljujući reformama i ulaganjima i doseljavanju radne snage.
Tako se kreditni rejting izjednačio kod sve tri agencije, čime je ujedno i apsolviran Vladin cilj dovođenja kreditnog rejtinga na A razinu, izjavio je tada Plenković.
Istaknuo je i da je u mandatima Vlada kojima je na čelu, od 2016. godine, kreditni rejting po sve tri agencije porastao za pet stupnjeva. Pritom, od početka pandemije, to jest od 2020. godine, Hrvatska je zemlja u svijetu kojoj je kreditni rejting po sve tri agencije najviše porastao.
Nova izdanja "narodnih" trezorskih zapisa i obveznica
Država je u ovoj godini nastavila izdavati obveznice i trezorske zapise u koje mogu ulagati građani, pa je tako od veljače do prosinca bilo pet izdanja "narodnih" trezorskih zapisa, dok su u srpnju građani mogli kupovati državne obveznice.
Kada se tim izdanjima pribroje emisije "trezoraca" iz lanjskog studenog te "narodnih" obveznica iz ožujka prošle godine, dolazi se do brojke od oko 6,5 milijardi eura koje su građani uložili u državne vrijednosne papire, čime se u njihovim rukama nalazi oko deset posto javnog duga.
Podijeli sadržaj: | ||||
- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazn...
- 05.09.2025 ZSE TJEDNO: Crobexi zabilježili značajan tjedni rast, Končar...
- 05.09.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze na putu blagih tjednih dobitaka
- 05.09.2025 HUP za ′depolitizaciju′ usklađivanja minimalne p...
- 05.09.2025 Zapošljavanje u SAD-u stagniralo u kolovozu
- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazne naknade u pod-fondovima ZB Investa
- 29.08.2025 Hanfa dala suglasnost Fini za preuzimanje Zagrebačke burze
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 08.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 8.9.2025. - OTP Invest
- 02.09.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 1.9.2025. - OTP Invest
- 28.08.2025 Komentar tržišta - ZB Invest - srpanj 2025.
- 26.08.2025 Dionice nastavljaju s rastom, unatoč oprezu investitora
- 25.08.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 25.08.2025. - OTP Invest
- 09.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: Odličan tjedan za mirovinske fondove
- 08.09.2025 TJEDNI PREGLED: U većini fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 05.09.2025 Obavijest o završetku promotivne akcije oslobođenja od ulazne naknade u pod-fondovima ZB Investa
- 02.09.2025 MIROVINCI TJEDNO: Većina mirovinskih fondova završila u minusu
- 01.09.2025 TJEDNI PREGLED: Prevladali fondovi s negativnim tjednim rezultatom
- 10.09.2025 ZSE DANAS: Crobexi i šesti dan završili rastom, promet uvećan
- 10.09.2025 ZSE INTRADAY: Crobexi u plusu šesti dan zaredom, promet solidan
- 10.09.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze porasle, čeka se smanjenje kamata
- 10.09.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se smirivanje tržišta, stagnacija Crobexa
- 10.09.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Burze prate rast Wall Streeta
- 01.09.2025 Oštar pad dobiti kineskog proizvođača električnih vozila
- 28.08.2025 Rast dobiti i prihoda Nvidije premašio 50 posto
- 27.08.2025 Lego s rekordnom prodajom u prvoj polovici godine
- 26.08.2025 Spotify uvodi novu uslugu kako bi privukao veći broj korisnika
- 26.08.2025 Zagrebački holding lani s dobiti od 27,2 milijuna eura
- 10.09.2025 Meksiko priprema nove carine
- 10.09.2025 U srpnju nastavak rasta kružnih putovanja stranih brodova
- 10.09.2025 Počeo operativni rad Rijeka Gateway kontejnerskog terminala
- 10.09.2025 Krajem kolovoza 196,5 tisuća blokiranih građana
- 10.09.2025 Očekivanja malih američkih poduzeća poboljšana i u kolovozu
- Izdavanje / kupnja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Zamjena udjela među fondovimaSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Otkup / prodaja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Pitajte nasObratite nam se ako trebate dodatne odgovore i objašnjenja. Investicijske savjete ne dajemo.
(na kraju Q2 - 2025)
- Dionički
- Mješoviti
- Obveznički
- Kratkoročni obv.
Fond | Prinos | Riz. | Portfelj | Prinosi | Kupi | ||
Capital Breeder | +25,00% | 3 | |||||
Global Kapital | +23,59% | 4 | |||||
InterCapital SEE Equity - klasa B | A | +22,32% | 3 |
Fondovi | Trajanje akcije | Info |
OTP Absolute - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.02.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP Absolute Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.04.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP indeksni Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela OTP Meridian 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
A1 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Društvo je donijelo odluku o nenaplaćivanju ulazne naknade do kraja 2025. godine.
A1 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon fondovi - ulazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda. Navedeno vrijedi do opoziva.
Eurizon HR Flexible 30 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR Conservative 10 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR International Multi Asset fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon HR Equity fond - izlazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Prilikom otkupa udjela izlazna naknada se umanjuje te za sva ulaganja do 12 mjeseci iznosi 1,00 posto umjesto prospektom propisanih 2,00 posto. Za ulaganja duža od 12 mjeseci izlazna naknada se ne naplaćuje, iznosi 0,00 posto. Navedeno vrijedi za ulagače koji pri kupnji udjela dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 19.07.2023. do opoziva.
Eurizon HR Equity fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima putem portala Hrportfolio ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 01.01.2022. do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Bond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Balanced Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital SEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Technology Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - trajni nalog | AKCIJA do opoziva | |
Društvo InterCapital Asset Management donijelo je odluku o ukidanju ulazne naknade za sva ulaganja putem trajnog naloga, koja se odnosi na sve fondove kojima upravlja ICAM. Sva ulaganja putem trajnog naloga zaprimljena putem portala Hrportfolio, započeta u razdoblju trajanja akcije oslobođena su ulazne naknade tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji
Svi InterCapital fondovi Usporedba fondova Kupnja udjela u fondu |
||
InterCapital Income Plus - ulazna naknada 0,50% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela putem portala Hrportfolio u InterCapital Income Plus fondu ulazna naknada je umanjena s 1,00 posto na 0,50 posto, do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Income Plus Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
ZB Conservative - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u fondu ZB Conservative ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 14.11.2022. do opoziva.
ZB conservative Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt i pravila ZB Invest Funds |
Indeks | Vrijeme | Vrijednost | Bod +/- | % | Graf |
CROBEX* | 10.09. 16:00 | 3812,90 | 33,80 |
0,89 |
|
CROBEX10* | 10.09. 16:00 | 2442,49 | 23,25 |
0,96 |
|
CROBEX10tr* | 10.09. 16:00 | 2809,35 | 26,37 |
0,95 |
|
ADRIAprime* | 10.09. 16:00 | 2967,44 | -11,53 |
-0,39 |
|
CROBISTR* | 10.09. 16:31 | 184,8549 | 0,01 |
0,01 |
|
CROBIS* | 10.09. 16:31 | 99,2119 | 0,00 |
0,00 |
Dionica | Zadnja | Promjena | Promet |
KOEI | 708,00 € |
2,61% |
1.431.744,00 € |
ADPL | 16,70 € |
5,36% |
452.536,65 € |
DLKV | 8,24 € |
4,57% |
396.656,68 € |
7SLO | 50,65 € |
-0,67% |
264.691,61 € |
KODT | 3.840,00 € |
0,00% |
213.720,00 € |
IG | 53,80 € |
1,51% |
185.415,20 € |
ZABA | 24,70 € |
0,41% |
185.401,70 € |
RIVP | 6,16 € |
-0,32% |
162.926,60 € |
ADRS2 | 80,20 € |
2,56% |
156.171,80 € |
ZITO | 19,50 € |
1,04% |
153.043,55 € |
Redovni dionički promet: | 4.656.595,89 € |
Redovni obveznički promet: | 0 € |
Sveukupni promet: | 5.122.219,89 € |