- 30.06.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u ve...
- 29.06.2025 TJEDNI PREGLED: Dolar prošloga tjedna oslabio, tečaj eura s...
- 01.07.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se mirno trgovanje, stagnacija Crobex...
- 30.06.2025 ZSE DANAS: Crobexi različitih predznaka, promet uvećan
- 01.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi zabilježili pad, Končar najlikvidniji
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 01.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 30.06.2025. - OTP Invest
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 23.06.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 23.06.2025. - OTP Invest
- 18.06.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - svibanj 2025.
- 16.06.2025 Što se zapravo događa s tržištima unatoč najavama carina?
- 01.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 30.06.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 26.06.2025 AKCIJA produljenje - OTP fondovi - ulazna naknada
- 24.06.2025 MIROVINCI TJEDNO: Prevladali mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 04.07.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Burze pale na kraju tjedna, dolar ojačao
- 04.07.2025 WALL STREET: Dosegnute nove rekordne razine
- 03.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi porasli, Končar najlikvidniji
- 03.07.2025 ZSE INTRADAY: Uz mršav promet, Crobexi blago porasli
- 03.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze blago porasle
- 05.06.2025 Tokić grupa povećala dobit za 14 posto, na devet milijuna eura
- 04.06.2025 Glavna skupština Pevexa: Lanjska dobit se zadržava
- 29.05.2025 Prihod Nvidije poskočio na početku godine
- 29.05.2025 Allianz Hrvatska: Bruto dobit lani dosegla rekordnih 29,3 milijuna eura
- 28.05.2025 Skok prihoda i dobiti Xiaomija u prvom tromjesečju
- 03.07.2025 OVI indeks pao šesti mjesec zaredom, u lipnju za 8,1 posto
- 03.07.2025 Rusko gospodarstvo usporilo u svibnju
- 03.07.2025 Saudijska Arabija i Indonezija dogovorile poslove vrijedne 27 milijardi dolara
- 03.07.2025 Građanima pristup redovnim primanjima bez dodatnih troškova
- 03.07.2025 Prihod od izvoza nafte članica OPEC-a blago pao u 2024.
TIHOMIR JAIĆObjavljeno: 08.01.2019

Odvjetnici će proučiti sve vezano uz anekse ugovora za zakup zemljišta Agrokorovim tvrtkama
Podijeli sadržaj: | ||||
Hrvatska udruga poljoprivrednika smatra da je nedopustivo da državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak vrši pritisak na načelnike općina i gradonačelnike s područja na kojima Agrokor ima u zakupu državno poljoprivredno zemljište da potpišu anekse ugovora kojima bi se produljio dugogodišnji povoljni zakup tog zemljišta s novim zrcalnim društvima formiranim nakon nagodbe u Agrokoru, istaknuli su čelnici te udruge na konferenciji za novinare ispred Ministarstva poljoprivrede.
Prema pisanju medija, 21. prosinca prošle godine u Ministarstvu poljoprivrede, koje je predstavljao državni tajnik Majdak, održan je sastanak na kojem je većina načelnika općina i gradonačelnika s područja istočne Slavonije i Baranje odbila potpisati anekse ugovora kojim bi se produljio dugogodišnji povoljni zakup poljoprivrednog zemljišta za tvrtke u sastavu Agrokora.
Čelnici Hrvatske udruge poljoprivrednika pitaju što u tom slučaju kaže Zakon o poljoprivrednom zemljištu, da li u njemu izričito piše da se zemljište mora prebaciti u zakup ili se to može prebaciti u zakup ako to odluče jedinice lokalne samouprave. "Ako zakon kaže da se mora, zbog čega je onda došlo do sastanka u Ministarstvu. Ako, pak, zakon kaže da se može prebaciti, onda je to nedopustiv pritisak prema jedinicama lokalne samouprave", smatra Jaić.
Upozorio je i na zakonske odredbe prema kojima se ugovor raskida s onim pravnim subjektima koji u toku godine ne plaćaju najamninu za državno poljoprivredno zemljište. "Te se odredbe primjenjuju na mnoge OPG-ove i obrte. Zanima nas je li u zadnjih pet godina Agrokor plaćao najam za svo zemljište i na vrijeme. Ako nije, kao što govore informacije koje smo dobili, zašto se ugovor o najmu nije raskinuo", upitao je Jaić.
Podsjetio je i na odredbu Zakona po kojoj će se ugovor o zakupu raskinuti sa svim subjektima koji ne poštuju ciljeve iz svog gospodarskog programa, a koji im se bodovao prilikom dobivanja zemljišta. "Zanima nas poštuju li sve tvrtke iz sustava Agrokor ciljeve iz gospodarskog programa temeljem kojeg su dobili državno poljoprivredno zemljište", kaže Jaić.
Iz Hrvatske udruge poljoprivrednika predlažu da se raspišu novi natječaji za zemljišta za koja se utvrdi da je u njihovu korištenju bilo kršenja zakona. Na te bi se natječaje mogli javiti i tvrtke iz sustava Agrokor, ali i OPG-ovii, poljoprivredni obrti i tvrtke koje su, tvrdi Jaić, do sada bile u podređenom položaju naspram Agrokora.
Najavio je da će Udruga idućih dana angažirati odvjetnički ured koji će sve proučiti i utvrditi je li bilo kršenja zakona i, ako je, podnijeti kaznene prijave.
Zamjenik predsjednika Hrvatske udruge poljoprivrednika Sebastijan Svat upitao je kakva je bila uloga Državnog odvjetništva na spomenutom sastanku u Ministarstvu poljoprivrede - je li to bilo štićenje imovinskih interesa Republike Hrvatske ili jedan dodatni pritisak na načelnike da potpišu sporne anekse ugovora.
"Ako je sve transparentno i zakonito, mi kao Udruga tražimo objavljivanje fonograma s navedenog sastanka", rekao je.
Ministarstvo: Aneksima ugovora samo se evidentira promjena korisnika
Ministarstvo poljoprivrede jučer je objavilo da je način restrukturiranja Agrokor grupe, sukladno Zakonu o postupku izvanredne uprave, "određen nagodbom kojom su formirana nova zrcalna društva na koja će biti prenesena sva imovina zakupnika namijenjena poljoprivrednoj proizvodnji".
"Nije riječ o produljenju starih ugovora nego se radi o postojećim ugovorima koji su sklopljeni po prijašnjim zakonima te nova firma preuzima prava i obveze iz ugovora do isteka roka na koji je sklopljen osnovni ugovor, nakon čega se za to zemljište raspisuje natječaj. Dakle, aneksima postojećih ugovora samo će se evidentirati promjene s obzirom na korisnika zemljišta, s obzirom da dosadašnji korisnik više nije aktivni subjekt, kako bi se postojeći ugovori mogli pratiti u smislu provedbe gospodarskog programa i plaćanja zakupnine", naveli su uz ostalo iz Ministarstva poljoprivrede.
DORH: Sastanak nije bio tajan i nije se nagovaralo lokalne čelnike
Na novinske napise o sastanku u Ministarstvu poljoprivrede reagirali su i iz Državnog odvjetništva (DORH) iz kojeg su poručili da sastanak nije bio tajan te da državno odvjetništvo nije ni na koji način nagovaralo lokalne čelnike da Agrokoru prepuste zemljište.
U reakciji koju je DORH jučer objavio na svojim internet stranicama se podsjeća da DORH uz ostalo zastupa Republiku Hrvatsku pred sudovima i upravnim tijelima, štiti njene imovinske interese i poduzima radnje radi zaštite Ustava i zakona, a nadležnosti i ovlasti su mu propisane i drugim propisima pa tako i Zakonom o poljoprivrednom zemljištu.
U obavljanju tih poslova državno odvjetništvo, kako se navodi, "često sudjeluje na sastancima na kojima se razmatraju pravna pitanja i dogovara način postupanja s ciljem zaštite imovinskih interesa Republike Hrvatske te zakonitosti i osiguranja jedinstvene primjene zakona na cjelokupnom prostoru RH".
Takav je bio i sastanak u Ministarstvu poljoprivrede, kažu u DORH-u, poručujući da na takvim sastancima pa i na spomenutom "predstavnici državnog odvjetništva iznose pravna stajališta svim nazočnim sudionicima, a ne nagovaraju nikoga ni na što".
Navode i da je sastanak organiziralo Ministarstvo "s ciljem da se uskladi način rada i postupanja svih sudionika vrlo složenog postupka implementacije pravomoćne sudske nagodbe" u dijelu koji se odnosi na državno poljoprivredno zemljište.
"DORH je na ovom sastanku sudjelovao jer se prema odredbama Zakona o poljoprivrednom zemljištu ugovori o raspolaganju državnim poljoprivrednim zemljištem dostavljaju na prethodno mišljenje o pravnoj valjanosti županijskim državnim odvjetništvima. Također, smatra da je zakonito i pravilno provođenje postupka prijenosa prava i obveza iz ugovora o raspolaganju državnim poljoprivrednim zemljištem posebno važno i zbog nastavka poljoprivredne proizvodnje i očuvanja postojećih radnih mjesta", zaključuje se u reakciji DORH-a na pisanje medija.
Podijeli sadržaj: | ||||
- 30.06.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u ve...
- 29.06.2025 TJEDNI PREGLED: Dolar prošloga tjedna oslabio, tečaj eura s...
- 01.07.2025 ZSE OTVARANJE: Očekuje se mirno trgovanje, stagnacija Crobex...
- 30.06.2025 ZSE DANAS: Crobexi različitih predznaka, promet uvećan
- 01.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi zabilježili pad, Končar najlikvidniji
- 26.04.2025 Proglašeni najbolji fondovi u 2024. godini
- 14.04.2025 Volatilnost na tržištima dionica - što treba ulagatelj znati
- 31.01.2025 Global Kapital - smanjena naknada za upravljanje
- 02.01.2025 Indeksni fond ili samostalno ulaganje u dionice
- 30.12.2024 Capital Breeder - umanjena naknada za upravljanje
- 01.07.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 30.06.2025. - OTP Invest
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 23.06.2025 Tjedni komentar tržišta na dan 23.06.2025. - OTP Invest
- 18.06.2025 Komentar tržišta - Eurizon Asset Management Croatia - svibanj 2025.
- 16.06.2025 Što se zapravo događa s tržištima unatoč najavama carina?
- 01.07.2025 MIROVINCI TJEDNO: Mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 30.06.2025 TJEDNI PREGLED: Fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom u većini
- 26.06.2025 Komentar tržišta - InterCapital Asset Management - svibanj 2025.
- 26.06.2025 AKCIJA produljenje - OTP fondovi - ulazna naknada
- 24.06.2025 MIROVINCI TJEDNO: Prevladali mirovinski fondovi s pozitivnim tjednim rezultatom
- 04.07.2025 AZIJSKA TRŽIŠTA: Burze pale na kraju tjedna, dolar ojačao
- 04.07.2025 WALL STREET: Dosegnute nove rekordne razine
- 03.07.2025 ZSE DANAS: Crobexi porasli, Končar najlikvidniji
- 03.07.2025 ZSE INTRADAY: Uz mršav promet, Crobexi blago porasli
- 03.07.2025 EU tržišta OTVARANJE: Burze blago porasle
- 05.06.2025 Tokić grupa povećala dobit za 14 posto, na devet milijuna eura
- 04.06.2025 Glavna skupština Pevexa: Lanjska dobit se zadržava
- 29.05.2025 Prihod Nvidije poskočio na početku godine
- 29.05.2025 Allianz Hrvatska: Bruto dobit lani dosegla rekordnih 29,3 milijuna eura
- 28.05.2025 Skok prihoda i dobiti Xiaomija u prvom tromjesečju
- 03.07.2025 OVI indeks pao šesti mjesec zaredom, u lipnju za 8,1 posto
- 03.07.2025 Rusko gospodarstvo usporilo u svibnju
- 03.07.2025 Saudijska Arabija i Indonezija dogovorile poslove vrijedne 27 milijardi dolara
- 03.07.2025 Građanima pristup redovnim primanjima bez dodatnih troškova
- 03.07.2025 Prihod od izvoza nafte članica OPEC-a blago pao u 2024.
- Izdavanje / kupnja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Zamjena udjela među fondovimaSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Otkup / prodaja udjela u fonduSve dokumente i upute primit ćete e-mailom.
Usluga je besplatna. - Pitajte nasObratite nam se ako trebate dodatne odgovore i objašnjenja. Investicijske savjete ne dajemo.
(na kraju Q2 - 2025)
- Dionički
- Mješoviti
- Obveznički
- Kratkoročni obv.
Fond | Prinos | Riz. | Portfelj | Prinosi | Kupi | ||
Capital Breeder | +25,00% | 3 | |||||
Global Kapital | +23,59% | 4 | |||||
InterCapital SEE Equity - klasa B | A | +22,32% | 3 |
Fondovi | Trajanje akcije | Info |
OTP Absolute - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.02.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP Absolute Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
OTP indeksni i OTP Meridian 20 - ulazna naknada | AKCIJA do 30.09. | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji pravovremeno dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 01.04.2022. do 30.09.2025., zaključno do 14:00.
OTP indeksni Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela OTP Meridian 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
A1 - ulazna naknada | AKCIJA do 31.12. | |
Društvo je donijelo odluku o nenaplaćivanju ulazne naknade do kraja 2025. godine.
A1 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon fondovi - ulazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Ulazna naknada neće biti naplaćena ulagačima koji dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda. Navedeno vrijedi do opoziva.
Eurizon HR Flexible 30 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR Conservative 10 fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela Eurizon HR International Multi Asset fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
Eurizon HR Equity fond - izlazna naknada | AKCIJA do opoziva | |
Prilikom otkupa udjela izlazna naknada se umanjuje te za sva ulaganja do 12 mjeseci iznosi 1,00 posto umjesto prospektom propisanih 2,00 posto. Za ulaganja duža od 12 mjeseci izlazna naknada se ne naplaćuje, iznosi 0,00 posto. Navedeno vrijedi za ulagače koji pri kupnji udjela dostave potpunu dokumentaciju i čija uplata pristigne na IBAN fonda od 19.07.2023. do opoziva.
Eurizon HR Equity fond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima putem portala Hrportfolio ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 01.01.2022. do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Bond Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Balanced Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital SEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela InterCapital Global Technology Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
InterCapital fondovi - trajni nalog | AKCIJA do opoziva | |
Društvo InterCapital Asset Management donijelo je odluku o ukidanju ulazne naknade za sva ulaganja putem trajnog naloga, koja se odnosi na sve fondove kojima upravlja ICAM. Sva ulaganja putem trajnog naloga zaprimljena putem portala Hrportfolio, započeta u razdoblju trajanja akcije oslobođena su ulazne naknade tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji
Svi InterCapital fondovi Usporedba fondova Kupnja udjela u fondu |
||
InterCapital Income Plus - ulazna naknada 0,50% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela putem portala Hrportfolio u InterCapital Income Plus fondu ulazna naknada je umanjena s 1,00 posto na 0,50 posto, do opoziva.
Za sva ulaganja putem trajnog naloga započeta u vrijeme akcije ukida se ulazna naknada tijekom cijelog razdoblja ugovorenog trajnim nalogom. Odluka o akciji InterCapital Income Plus Podaci o fondu Ključne informacije - KIID Prospekt fonda Kupnja udjela |
||
ZBI fondovi - ulazna naknada 0,00% | AKCIJA do opoziva | |
Za izdavanje udjela u navedenim fondovima ulazna naknada iznosi 0,00 posto, od 14.11.2022. do opoziva.
Prospekt i pravila ZB Invest Funds krovnog UCITS fonda ZB CEE Equity Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB conservative 20 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Asia Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB euroaktiv Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2025 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2030 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2040 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Future 2055 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB Portfolio 70 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB global 50 Podaci o fondu Ključne informacije - KIID ZB trend Podaci o fondu Ključne informacije - KIID |
Indeks | Vrijeme | Vrijednost | Bod +/- | % | Graf |
CROBEX* | 03.07. 16:00 | 3558,79 | 21,46 |
0,61 |
|
CROBEX10* | 03.07. 16:00 | 2239,63 | 17,82 |
0,80 |
|
CROBEX10tr* | 03.07. 16:00 | 2569,11 | 20,21 |
0,79 |
|
ADRIAprime* | 03.07. 15:54 | 2758,82 | 20,03 |
0,73 |
|
CROBISTR* | 03.07. 16:31 | 183,8435 | 0,03 |
0,02 |
|
CROBIS* | 03.07. 16:31 | 99,1151 | 0,00 |
0,00 |
Dionica | Zadnja | Promjena | Promet |
KODT | 3.100,00 € |
0,32% |
198.610,00 € |
KOEI | 526,00 € |
0,00% |
112.700,00 € |
SPAN | 58,60 € |
3,53% |
111.362,40 € |
ERNT | 185,00 € |
-0,54% |
100.853,00 € |
7CASH | 105,30 € |
0,02% |
99.403,20 € |
IG | 58,00 € |
-3,33% |
71.581,60 € |
ADRS2 | 75,80 € |
0,53% |
69.099,20 € |
DLKV | 6,16 € |
0,98% |
68.155,72 € |
7SLO | 45,15 € |
0,44% |
63.045,75 € |
KODT2 | 3.040,00 € |
0,00% |
60.940,00 € |
Redovni dionički promet: | 1.229.931,68 € |
Redovni obveznički promet: | 40.240,00 € |
Sveukupni promet: | 1.582.171,68 € |